Akt oskarżenia w związku ze śmiertelnym wypadkiem w silosie
Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie zakończyła postępowanie badające okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło w dniu 9 lipca 2024 r. w Metelinie (gmina Hrubieszów). W jednym z przedsiębiorstw podczas prac w wykonywanych silosie ze śrutą sojową doszło do wypadku i śmierci 51-letniego mężczyzny. W dniu 14 marca 2025 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie II Wydział Karny w sprawie sygn. 4185-0.Ds.1144.2024 akt oskarżenia przeciwko Bogdanowi J., w którym oskarżono go o popełnienie czynu z art. 220 § 1 k.k. w zb. z art. 155 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.
Artykuł 220 § 1 Kodeksu karnego (KK) dotyczy narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. „Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Artykuł 155 Kodeksu karnego (KK) dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Artykuł 11 § 2 Kodeksu karnego (KK) dotyczy zbiegu przepisów ustawy, czyli sytuacji, gdy jeden czyn wypełnia znamiona więcej niż jednego przestępstwa. Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Akcja ratunkowa w gospodarstwie. Mężczyzna został przysypany zbożem w silosie
Kontrolę dotyczącą badania przyczyn i okoliczności wypadku śmiertelnego w silosie w Metelinie, do którego doszło 9 lipca 2024 roku przeprowadził też inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie Oddział w Zamościu. Inspektor pracy ustalił, że silosy w których przechowywano śrutę sojową są zbyt duże dla takiego materiału jak śruta sojowa, przez co następują wzmożone procesy termiczne oraz zlepianie się i zbrylanie śruty. Utrudnia to opróżnianie zbiorników, wymaga ręcznego rozbijania zbryleń i usuwania przyklejonej do ścian śruty.
W trakcie kontroli inspektor pracy stwierdził nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa o higieny pracy, w tym m.in.:
- brak oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem pracy wewnątrz zbiorników zamkniętych (silosów zbożowych);
- brak instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy dla prac wykonywanych wewnątrz silosów zbożowych;
- brak instrukcji magazynowania sypkich materiałów zbrylających się ze wskazaniem warunków przechowywania, dopuszczalnej wysokości składowania i sposobu opróżniania zbiorników;
- brak wykazu prac szczególnie niebezpiecznych wykonywanych w zakładzie pracy oraz nieokreślenie szczegółowych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przy prowadzeniu prac szczególnie niebezpiecznych związanych z załadunkiem, rozładunkiem i magazynowaniem produktów rolnych;
- brak pisemnych poleceń wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych;
- brak wyposażenia osób wykonujących prace w silosach w linki asekuracyjne umożliwiające szybkie odkopanie przysypanej osoby;
- dopuszczenie osób do wykonywania pracy w silosie zbożowym pod nawisami śruty sojowej oraz w bezpośrednim ich otoczeniu, co groziło obrywaniem brył śruty i stwarzało możliwość przygniecenia osób.

8 metrów w dół – strażacy ratowali mężczyznę, który wpadł do studni
W celu uregulowania stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy skierował do pracodawcy środki prawne zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, tj. decyzje nakazowe i wnioski wystąpienia.
Kontrola wykazała, że poszkodowanego nie poddano szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz profilaktycznym badaniom lekarskim. Poszkodowany od dnia wypadku świadczył pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, sporządzonej na piśmie, lecz niepodpisanej przez poszkodowanego (umowa zlecenie może być zawarta w formie ustnej, gdyż kodeks cywilny nie przewiduje sankcji nieważności umowy zlecenie w przypadku niezachowania formy pisemnej). W dniu wypadku, tj. 9.07.2024 r. poszkodowany został zgłoszony do ubezpieczenia społecznego.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz