Agrotkanina przyspiesza wzrost roślin. I ulega biodegradacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2018,11:40 Aktualizacja: 07-02-2018,11:55
A A A

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną agrotkaninę, która dzięki zawartości składników biopolimerowych znacząco przyspiesza wzrost roślin. Ulega także całkowitej biodegradacji, dzięki czemu można ją przeorać lub kompostować.

Agrotkanina o nazwie BioEcoFab (materiał celulozowo-elastomerowy) powstała w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym PŁ. Może znaleźć zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, kwiaciarstwie, zagospodarowaniu terenów miejskich, górskich czy nasypów drogowych.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, nauka, uczelnia, studia drugiego stopnia, studia stacjonarne

Uniwersytet oferuje naukę na 46 kierunkach. Trwa rejestracja kandydatów

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie prowadzi elektroniczną rejestrację kandydatów na studiach II stopnia. Uczelnia oferuje naukę na 27 kierunkach w trybie stacjonarnym i 19 w trybie niestacjonarnym.   Studia II stopnia przeznaczone są dla...

- Nasza agrotkanina składa się głównie z naturalnych komponentów i zawiera w sobie nawożący składnik, który powoduje przyspieszenie wegetacji różnego rodzaju roślin implementowanych na tym podłożu - powiedziała PAP współtwórczyni wynalazku dr Mirosława Prochoń.

Materiał skomponowany jest z surówki bawełnianej pokrytej specjalną mieszaniną lateksową, zawierającą różnego rodzaju biopolimery, pochodzące z odpadów, które przyspieszają wzrost roślin.

Jak podkreśla naukowiec, nowa agrotkanina ma szereg zalet w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku. Nie tylko przyspiesza wzrost roślin, ale również "oddycha", co oznacza, że mogą przez nią przenikać np. woda czy nawozy płynne.

- Nasza agrotkanina nie będzie powodowała - jak w przypadku innych komercyjnych, syntetycznych agrowłóknin - tworzenia szkodliwej dla systemu korzeniowego roślin grzybni, a przez to obumierania roślin po pewnym okresie. Oprócz tego ogranicza w pewnym stopniu również dochodzenie promieni UV - zaznaczyła współtwórczyni wynalazku.

orlen południe, orlen, produkcja kwasu mlekowego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet pomoże Orlenowi w innowacyjnym projekcie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie uczestniczył w pracach Orlen Południe nad innowacyjnym biotechnologicznym przekształcaniem biorafineryjnych produktów ubocznych i surowców pochodzenia roślinnego w kwas mlekowy m.in. dla...

Najważniejszym atutem agrotkaniny jest jednak to, że naturalne składniki sprawiają, iż materiał jest nieszkodliwy dla środowiska i ulega całkowitej biodegradacji.

- Po określonym czasie użytkowania można ją albo przeorać, albo kompostować, co w obecnych czasach jest niezwykle korzystne. Wykorzystane w jej produkcji odpadowe biopolimery będą dodatkowo zmniejszały obciążenie środowiska naturalnego - podkreśliła dr Prochoń.

Wynalazek był testowany w warunkach laboratoryjnych, a uzyskane plony zostały poddane analizie. - Okazało się, że plony, które były pozyskane z zastosowania naszej pokrywy w porównaniu z tymi, gdzie tej okrywy nie stosowaliśmy, były porównywalne. Niektórych składników, pierwiastków mineralnych warzyw, korzystnych dla naszego zdrowia, było procentowo więcej - powiedziała.

Agrotkanina została także przetestowana w akredytowanych ośrodkach badawczych w Polsce pod kątem hodowli kwiatów, warzyw i owoców, rolowanych trawników sportowo-rekreacyjnych czy zagospodarowania trudnych terenów wysokogórskich, uzyskując bardzo dobre oceny.

jęczmień, susza

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego uzyskali jęczmień dobrze znoszący suszę

Jęczmień zachowujący w liściach o 30 proc. więcej wody niż jego odmiana wyjściowa uzyskali po kilku latach badań biolodzy z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odkrycie może dać rolnikom możliwość uprawy jęczmienia o wyższej...

- W tych miejscach, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami, gdzie gleba jest o niższej klasie, zubożona w składniki mineralne, gdzie woda nadmiernie ucieka do atmosfery, nasza agrotkanina powoduje, że to wszystko jest ograniczone. Utrzymuje odpowiednią wilgotność podłoża, a składniki naturalne sprawiają, że rośliny rosną szybciej. Uzyskujemy także czystsze plony, czy to w zbiorach truskawki, czy innych warzyw bądź owoców - podkreśliła badaczka.

Wynalazek został opatentowany, skomercjalizowany i częściowo wdrożony, a naukowcy utworzyli spółkę typu spin-off. W ub. roku otrzymał złoty medal na 11. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2017.

Dr Prochoń liczy, że maksymalnie w ciągu dwóch lat agrotkanina będzie dostępna na rynku. Obecnie naukowcy prowadzą badania nad jej modyfikacją i nowymi odmianami.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu