Wicepremier Ukrainy: poinformowaliśmy KE o sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2024,9:00 Aktualizacja: 20-02-2024,9:05
A A A

Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna przekazała w poniedziałek, że Kijów poinformował Komisję Europejską "o sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej, w szczególności o powstaniu przeszkód w transporcie pasażerskim".

Stefaniszyna podkreśliła, że w niedzielę doszło po polskiej stronie granicy do próby zablokowania pociągu pasażerskiego relacji Kijów–Chełm, którym jechało 260 pasażerów, w większości kobiety i dzieci.

"Czekamy na wyraźną reakcję partnerów europejskich na blokadę granicy i na przywrócenie porządku publicznego na granicy" – dodała. Przypomniała, że we wtorek w Brukseli ma się odbyć spotkanie Platformy Koordynacyjnej ds. Eksportu i Tranzytu Ukraińskich Produktów Rolnych.

ukraina, przewoźnicy, protest przewoźników, granica, przejście graniczne

Ukraińscy przewoźnicy rozpoczną protest na granicy z Polską

W odpowiedzi na blokowanie granicy przez polskich rolników ukraińscy przewoźnicy we wtorek (20 lutego) rozpoczną akcję protestacyjną na trzech przejściach granicznych z Polską - powiadomił w poniedziałek ukraiński serwis Ukrinform....

Ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow zapewnił w poniedziałek że "Ukraina robi wszystko, co w jej mocy, aby zminimalizować ewentualne straty ekonomiczne polskich rolników". We wpisie na platformie X podkreślił, że blokada granicy przez polskich rolników "jest korzystna dla Rosji", która "już wykorzystuje blokadę, aby pokazać, że nie układa się między nami i zaprzyjaźnioną Polską".

Kubrakow dodał że w ubiegłym miesiącu Ukraina wyeksportowała 6,7 mln ton produktów rolnych, głównie za pomocą transportu morskiego. "Dla porównania, przez Polskę przeszło zaledwie 0,37 mln ton produktów, co stanowi około 5 proc. Jednocześnie w 2022 roku eksportowaliśmy przez Polskę około 1 mln ton produktów rolnych miesięcznie" - zaznaczył ukraiński minister.

Protesty i blokady na granicy z Ukrainą prowadzone przez polskich rolników i przewoźników rozpoczęły się w listopadzie ub.r. Rolnicy protestowali w ten sposób m.in. przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku. W poniedziałek blokady objęły sześć przejść granicznych - informował rano Kubrakow. Strona ukraińska oszacował w niedzielę, że po polskiej stronie blisko 3 tys. ciężarówek utknęło w oczekiwaniu na przekroczenie granicy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu