Rolnicy nie zostaną sami. Bruksela zapowiada wsparcie i dziękuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2020,11:15 Aktualizacja: 07-04-2020,11:19
A A A

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podziękowała rolnikom za zagwarantowanie dostępności produktów spożywczych i poinformowała, że kierowana przez nią instytucja podjęła działania, aby ich wesprzeć w obliczu kryzysu.

- Chciałabym podziękować rolnikom, którzy dbają o dostępność żywności w sklepach. Jestem wdzięczna tysiącom europejskich obywateli, którzy zgłaszają się na ochotnika do pomocy w zbiorach. To wspaniały przykład europejskiej solidarności, ale rolnicy potrzebują więcej pomocy - podkreśliła w przesłaniu.

petycja do premiera morawieckiego, rolnictwo, koronawirus

Rolnicy oczekują zdecydowanych i skutecznych działań rządu

Gospodarstwa będące na pierwszej linii frontu, aby utrzymać ciągłość dostaw żywności, czekają na zdecydowane i skuteczne działania mające na celu złagodzenie skutków kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - piszą w...

Polityk zaznaczyła, że UE da rolnikom więcej czasu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i płatności na rozwój obszarów wiejskich. Zapowiedziała, że wkrótce zwiększone zostaną też zaliczki na te płatności, aby udostępnić więcej gotówki z góry na opłacenie rachunków.

Uproszczone mają być też niektóre wymogi administracyjne, bo - jak uzasadniła przewodnicząca KE - rolnicy mają teraz pilniejsze sprawy niż wypełnianie dokumentów. Kolejnym planowanym przez KE działaniem ma być ułatwienie wsparcia dla placówek medycznych na obszarach wiejskich przez fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

- Pomimo tych trudnych czasów udało się zapewnić, że Europejczycy nadal mają dostęp do wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach - zauważyła Niemka.

Przypomniała, że na początku kryzysu KE podjęła kroki, by zapewnić przepływ towarów, w tym żywności, na jednolitym rynku.

Chodzi o wytyczenie tzw. zielonych linii czyli specjalnych pasów dla transportu, żeby ciężarówki z produktami, zwłaszcza spożywczymi, nie musiały stać na granicach mimo przywrócenia na nich kontroli.

Komisja Europejska wydała też wytyczne dla państw członkowskich, by pracownicy sezonowi mogli nadal podróżować do innych krajów, aby sadzić lub zbierać plony.

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa mówił w marcu, że KE zbiera informacje dotyczące problemów sektora rolnego w związku z pandemią i będzie na nie reagować.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!