Pryszczyca. Polska już poniosła blisko 700 tys. euro straty w wyniku węgierskiego embarga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-05-2025,16:35 Aktualizacja: 17-05-2025,16:41
A A A

Polska w wyniku embarga nałożonego dekretem Premiera Węgier na nasz kraj w dniu 9 maja br. poniosła już straty wynoszące minimum 680 000 euro.

Transporty zwierząt z Węgier do Polski wciąż są realizowane przez 7 wyznaczonych przejść granicznych.

Tylko wczoraj (15 maja) z Węgier do Polski wjechało 11 przesyłek. Na 16 maja zaplanowanych było kolejnych 5 (wszystkie do uboju).

Fakt ten jest kolejnym potwierdzeniem bezzasadności embarga nałożonego dekretem Premiera Węgier na Polskę w dniu 9 maja br.

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, #HodowcyRazem

Hodowcy piszą do ministra w sprawie pryszczycy: trzeba jeszcze bardziej wzmocnić granice

Organizacje działające w ramach Inicjatywy #Hodowcy Razem zrzeszającej hodowców i producentów bydła, trzody chlewnej i drobiu alarmują o coraz bardziej realnym zagrożeniu wystąpienia pryszczycy w Polsce. Działania podjęte przez...

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w piśmie do Olivéra Várhelyi, Komisarza UE ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt zaapelował o pilną interwencję Komisji Europejskiej w sprawie bezpodstawnego embarga nałożonego przez Węgry na Polskę.

Siekierski przypomniał, że przesyłki bydła z Węgier, pochodzące z obszarów nieobjętych ograniczeniami są nadal dostarczane do Polski, która w tym obszarze działa w pełni zgodnie z prawem UE.

W piśmie minister Siekierski wskazuje także realne skutki węgierskich restrykcji, które dla polskiego sektora wieprzowiny i wołowiny oznaczają wysokie straty finansowe.

Z częściowych danych wynika, że straty w pierwszym tygodniu obowiązywania zakazu sięgnęły ponad 680 000 euro. Wyliczenia te nie uwzględniają produktów przetworzonych.

W tym czasie, jak podkreśla minister Siekierski, węgierscy producenci zwierząt oraz mięsa mogą, zgodnie z prawem, swobodnie wprowadzać swoje produkty na rynek polski.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)





 




 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA