Węgry zniosły embargo na polskie produkty zwierzęce i eksport zwierząt parzystokopytnych
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW poinformował, że węgierskie embargo nałożone na Polskę 8 maja przestało obowiązywać z dniem 18 maja.
Embargo Węgier skutkowało zakazem przywozu z naszego kraju zwierząt parzystokopytnych, produktów pochodzących od tych zwierząt oraz pasz.

Pryszczyca. Trzeba zalać granicę płynem do dezynfekcji i przestrzegać bioasekuracji
Viktor Orban nałożył embargo na pięciu unijnych krajów, w tym Polskę.
Środki wzajemności zostały uruchomione z powodu nadmiernych ograniczeń w handlu nałożonych i utrzymywanych przez niektóre państwa członkowskie w odpowiedzi na wybuch epidemii pryszczycy na Węgrzech.
Zniesienie embarga nastąpiło, jak podaje MRiRW, wskutek szybkiej interwencji ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, który w piśmie kierowanym przed kilkoma dniami do Olivéra Várhelyi, Komisarza UE ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt apelował o pilną interwencję Komisji Europejskiej w tej sprawie.
"W związku z tym, że nieuzasadnione ograniczenia nałożone przez państwa członkowskie mają zostać zniesione, należy uchylić rozporządzenie rządu (WE) nr 94/2025 (8 maja) w sprawie szczególnych środków wzajemnych dotyczących transportu produktów rolnych" czytamy w opublikowanej decyzji węgierskiego rządu.
Polskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że straty w pierwszym tygodniu obowiązywania zakazu sięgnęły ponad 680 000 euro. Wyliczenia te nie uwzględniają produktów przetworzonych.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)