Rolnictwo nie może stracić na brexicie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2020,9:25 Aktualizacja: 23-01-2020,9:36
A A A

Komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego dała zielone światło dla porozumienie dotyczącego brexitu, zatwierdzając umowę zawartą pod koniec 2018 roku między Brukselą a Londynem.

Eurodeputowani mają nadzieję, że właściwe wdrożenie umowy rozwodowej otworzy drogę do negocjacji dotyczących przyszłych stosunków, "które w możliwie największym stopniu zachowają interesy rolne UE".

brexit, rolnictwo, sektor rolno-spożywczy, Polski Instytut Ekonomiczny

Brexit uderzy w polską branżę rolną. Eksperci instytutu nie mają wątpliwości

Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem. Będzie miał szczególne znaczenie dla sektora rolno-spożywczego - przekonują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W najnowszym wydaniu "Tygodnika...

W przyjętej rezolucji wyrażono zadowolenie z obecnego tekstu umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, która zapewnia ochronę wszystkich istniejących i przyszłych unijnych produktów rolnych, żywności i napojów w Irlandii Północnej po okresie przejściowym.

Zalecają ustanowienie mechanizmu wzajemnego uznawania produktów, który obejmowałby wszystkie stare i nowe tzw. oznaczenia geograficznie (produkty lokalne).

Europosłowie podkreśli, że właściwe wdrożenie protokołu w sprawie Irlandii oraz Irlandii Północnej, który jest częścią umowy brexitowej, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia luk prawnych w zakresie taryfowej i pozataryfowej ochrony UE.

Wzywają UE i Wielką Brytanię do wykorzystania okresu przejściowego do negocjacji kompleksowych ustaleń, które doprowadzą do utworzenia strefy wolnego handlu dotyczącej rolnictwa.

brexit, sektor mleczarski, produkcja mleka, jan krzysztof ardanowski, agnieszka maliszewska

Producenci mleka najwięcej stracą na brexicie

- Na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE straci polski sektor mleczarski, a przede wszystkim producenci mleka - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas 17. Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku. - Do końca nie wiemy, jak...

Politycy podkreślają, że w przeciwnym razie sektor rolny stanąłby w obliczu "skrajnego scenariusza dla handlu dwustronnego". Należy tego uniknąć, ale jeśli nie jest to możliwe, Komisja Europejska powinna dysponować narzędziami, by złagodzić jego negatywne skutki dla rolników i przemysłu rolno-spożywczego.

Sprawozdawczyni rezolucji w komisji Mairead McGuinness (EPL) zaznaczyła, że zaakceptowanie umowy umożliwi przejście do kolejnego etapu - negocjacji w sprawie przyszłych stosunków, w tym umowy o wolnym handlu.

- Nie powinniśmy nie doceniać tego, jak trudna będzie sytuacja dla sektora rolnego i rolno-spożywczego, gdy Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną 31 grudnia 2020 roku. Zwłaszcza, że Wielka Brytania chce odejść od przepisów UE. Wysokie standardy mają znaczenie w produkcji żywności, a UE musi ich bronić - dodała.

Opinia komisji rolnej zostanie teraz przeanalizowana przez komisję spraw konstytucyjnych PE, a głosowanie w parlamencie nad umową o wystąpieniu powinno odbyć się 29 stycznia podczas sesji plenarnej w Brukseli.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj