Brexit uderzy w polską branżę rolną. Eksperci instytutu nie mają wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2019,12:00 Aktualizacja: 26-10-2019,13:06
A A A

Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem. Będzie miał szczególne znaczenie dla sektora rolno-spożywczego - przekonują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego" państwowego instytutu można przeczytać, że w przypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej po podpisaniu wynegocjowanej umowy, import tego kraju - jak szacują naukowcy z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research - obniży się o 11 proc.

brexit, sektor mleczarski, produkcja mleka, jan krzysztof ardanowski, agnieszka maliszewska

Producenci mleka najwięcej stracą na brexicie

- Na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE straci polski sektor mleczarski, a przede wszystkim producenci mleka - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas 17. Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku. - Do końca nie wiemy, jak...

Natomiast w przypadku tzw. twardego, bezumownego brexitu, spadek będzie większy i wyniesie 19 proc.

"Spadek zakupów z innych państw w największym stopniu dotknie inne kraje Unii Europejskiej. Około połowy obrotów handlowych Wielkiej Brytanii to handel właśnie z pozostałymi państwami członkowskimi (dokładnie 46 proc. eksportu i 54 proc. importu w 2018 r.)" - wskazuje PIE.

Według ekspertów Polska znajdzie się w gronie najsilniej dotkniętych brexitem członków UE, i to niezależnie od wariantu wyjścia ze Wspólnoty. Według wyliczeń, spadek eksportu w wyniku brexitu z umową obniży nasz PKB o 0,14 proc. (około 3 mld zł). Natomiast twardy brexit będzie oznaczał spadek o 0,24 proc. (około 5 mld zł).

"Liczba miejsc pracy może obniżyć się o 0,13 proc. (20 tys.) w scenariuszu brexitu z umową oraz o 0,23 proc. (35 tys.) w scenariuszu twardego brexitu" - czytamy w tygodniku PIE.

Jak przekonują autorzy, brexit ma szczególne znaczenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego. Eksport z niego stanowi bowiem około 20 proc. całkowitego rodzimego wywozu do Wielkiej Brytanii.

"Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy" - podaje PIE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu