Rekord nie zostanie pobity. Produkcja rolna poleciała w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2017,11:40 Aktualizacja: 14-12-2017,11:58
A A A

Spadek produkcji rolnej w niemal wszystkich gałęziach - od uprawy roślin po hodowlę zwierząt - nastąpił na Węgrzech w 2017 roku - poinformowały tamtejsze media powołując się na dane Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH).

Tegoroczna produkcja rolna spadła rok do roku o 6,1 proc. Regres jest zauważalny we wszystkich gałęziach, ale najbardziej w hodowli roślin, a zwłaszcza roślin uprawnych. Plony zbóż spadły na przykład o 16 proc.

Węgry, esport na Węgry, żywność, PAIH w Budapeszcie, artykuły rolno-spożywcze

Coraz więcej artykułów rolno-spożywczych eksportujemy na Węgry

Polska awansowała na trzecie miejsce wśród największych eksporterów na rynek węgierski, wyprzedziła m.in. Chiny - poinformowała w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Dodano, że przy wsparciu nowego oddziału PAIH w...

Wraz ze spadkiem produkcji wzrosły ceny - skupu średnio o 4,3 proc., a ceny detaliczne o 2,7 proc. - co, jak podkreśla "Magyar Idoek", zrekompensowało nieco producentom utratę części zysków. Przykładowo w hodowli zwierząt, gdzie spadek produkcji wyniósł 3,2 proc., stawki poszły w górę o 8,9 proc.

Analizując przyczyny trendu dziennik podkreśla, że odniesieniem dla tegorocznych wyników był poprzedni, rekordowy dla rolnictwa rok, zatem tegoroczna produkcja "jest bliska średniej z poprzednich lat".

"Magyar Nemzet" także pisze, że "nie można stwierdzić, że rolnictwo miało zły rok, jako że sytuację pogarszały susza, przymrozki oraz konsekwencje ptasiej grypy z 2015 roku".

Dziennik przytacza opinię Zoltana Foriana, analityka Erste Banku, który przypomniał, że na skutek ptasiej grypy trzeba było wybić znaczną część drobiu, przy czym obecnie nie ma już na Węgrzech śladu po tej chorobie.

Ekspert zauważa, że produkcja mleka była prawie równa ubiegłorocznej. Podkreśla jednak, że z powodu ptasiej grypy oraz skażenia fipronilem produkcja jajek w wielu krajach Europy spadła nawet o 50 proc.

gęsina, gęsi, eksport gęsiny, drób, mięso, handel drobiem

Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju. W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski...

Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia zaś, że spadek produkcji wynika nie tylko z kaprysów pogody, ale też m.in. ze złego wykorzystania unijnych funduszy, które w tym roku sięgały 750 mld forintów (2,4 mld euro).

"Większość krajowych producentów nie stosuje takich rozwiązań technologicznych i nie produkuje takich gatunków (roślin), którymi przynajmniej częściowo mogliby osłabić ryzyko związane z pogodą" - pisze gazeta, cytując Katalin Nemeth, analityczkę Instytutu Badań Gospodarczych GKI.

Dziennik podkreśla, że zamiast inwestowania w rozwój "wszyscy kupują za unijne pieniądze traktory".

Ubiegły rok był dla węgierskiego rolnictwa rekordowy. Produkcja wzrosła wówczas o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła wartość 2,6 bln forintów (8,5 mld euro). Wynik ten sektor rolny zawdzięcza przede wszystkim produkcji roślin, która wzrosła pod względem ilości o 12,9 proc., a pod względem wartości (w cenach bazowych) o 8,2 proc. Rozwinęła się hodowla zwierząt - pod względem ilości o 3,1 proc., a pod względem wartości o 1,1 proc. do 866 mld forintów (2,8 mld euro).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu