Coraz więcej artykułów rolno-spożywczych eksportujemy na Węgry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2017,15:45 Aktualizacja: 20-07-2017,15:57
A A A

Polska awansowała na trzecie miejsce wśród największych eksporterów na rynek węgierski, wyprzedziła m.in. Chiny - poinformowała w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Dodano, że przy wsparciu nowego oddziału PAIH w Budapeszcie polskie firmy znajdują kontrahentów na Węgrzech.

"Polskie firmy postrzegają Węgry, jako rynek perspektywiczny i coraz pewniej się na nim czują" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Marcin Karaskiewicz, szef działającego od kwietnia br. Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie.

Słowacja, żywność gorszej jakości, żywność, wstrzymanie importu produktów spożywczych

Słowacja grozi wstrzymaniem importu żywności

Słowacja zagroziła we wtorek wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach, jeśli Komisja Europejska nie podejmie bardziej zdecydowanych działań...
Jego zdaniem zainteresowanie tym kierunkiem ekspansji zagranicznej jest tak duże, że polscy przedsiębiorcy konkurują już nie tylko z firmami węgierskimi czy przedsiębiorstwami z innych krajów, ale również innymi rodzimymi.

W efekcie, w 2016 roku, Polska, jak podał PAIH, awansowała na pozycję trzeciego eksportera na rynek węgierski - tuż po Austrii i Niemczech. Wyprzedziła m.in. Chiny, Słowację i Czechy.

Według danych oddziału PAIH na Węgrzech najlepiej sprzedają się pochodzące z Polski wyroby przemysłu elektromaszynowego (42 proc. udziału w eksporcie na Węgry), chemicznego (15 proc.), wyroby metalurgiczne (13 proc.) czy artykuły rolno-spożywcze (13 proc.).

Szybko rośnie też sprzedaż produktów mineralnych (wzrost o 31 proc. w stosunku rocznym) czy wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego (skok o 8 proc. rok do roku).

wino, Węgry, eksport wina, rynek win, winnica

Węgierskie wino podbija Europę

Smakosze trunków w Europie nalewają coraz więcej węgierskiego wina. Węgierski producent win Danubiana zanotował w 2015 roku wzrost sprzedaży o 6 procent. Firma Danubiana wyprodukowała w ubiegłym roku 138 tysięcy hektolitrów win -...
Jak poinformowała PAIH, z koniunktury na artykuły budowlane chce skorzystać wytwórca parkietów Dąbex, a także producent sprzętu budowlanego i agregatów prądotwórczych Pezal. Obie firmy zostały zaproszone przez oddział PAIH w Budapeszcie na branżowe targi Construma 2017.

Było to pierwsze wydarzenie, w które zaangażował się nowy oddział agencji na Węgrzech, organizując na nich polskie stoisko handlowe oraz pośrednicząc w polsko - węgierskich spotkaniach B2B (między przedsiębiorstwami).

"Udział w targach oraz wsparcie biura PAIH pozwoliły nam nawiązać nowe kontakty. Możemy potwierdzić zdobycie klienta, z którym dokonaliśmy pierwszych transakcji i uzgodniliśmy plan regularnych odbiorów do końca roku" – powiedziała, cytowana w komunikacie, Hanna Nowak z Dąbexu.

Jak podała PAIH, odbiorców na swoje wyroby na rynku węgierskim znalazła też firma Pezal. "Regularnie dostarczamy nasze produkty do nowego węgierskiego dystrybutora. Przyczyniło się to do rozwoju oraz międzynarodowej rozpoznawalności marki Pezal" - wskazał, cytowany w komunikacie, Dorian Wawrzyk z Pezalu.

szakal złocisty, Węgry, straty, hodowla owiec, drapieżnik

Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta hodowlane na Węgrzech

Szakale złociste, które rozmnożyły się na południu Węgier, powodują miliardowe straty, gdyż zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane - poinformował dziennik "Magyar Hirlap". - Jeszcze w 1989 r. szakal złocisty był uważany na...
PAIH pomogła też znaleźć partnerów biznesowych na Węgrzech Cruz Group, polskiemu producentowi napojów organicznych.

Według danych PAIH zagraniczne biuro handlowe w Budapeszcie zapewniło obsługę doradczą ponad 100 polskim i węgierskim firmom.

"We wrześniu organizujemy +Tydzień Polski+. To impreza dla największej sieci węgierskich supermarketów CBA, której pokażemy potencjał polskich producentów" – zapowiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Karaskiewicz. Dodał, że CBA ma ok. 3 tys. sklepów na Węgrzech i kolejne 2 tys. w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE