Pryszczyca. Jak Niemcy poradziły sobie z chorobą?
Pryszczyca w Niemczech trwała od 10 stycznia do 15 kwietnia. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo szybko poradzili sobie z tą chorobą. Jakie wdrożyli postępowanie?
10 stycznia w Niemczech potwierdzono chorobę u 3 wołów domowych w niewielkim gospodarstwie utrzymującym łącznie 14 bawołów zlokalizowanym niedaleko Berlina w pobliżu lotniska Schenefeld.
Próbki do badań pobrano 9 stycznia. Wstępnie podejrzewano chorobę niebieskiego języka. Metodą RT-PCR wykryto obecność materiału genetycznego pryszczycy.
Nie było przemieszczeń zwierząt ani produktów z i do gospodarstwa. Kilka sztuk padło. Pozostałe znajdujące się w nim zwierzęta zostały uśmiercone.

Pryszczyca. Czy kontrole na południowych granicach Polski zostaną zniesione?
– Niemieckie służby pozamykały natychmiast ogrody zoologiczne, a nawet place zabaw, wprowadziła mocne ograniczenia i kontrole – mówił prof. Krzysztof Rypuła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas kwietniowej konferencji w Zamku Moszna w woj. opolskim.
Wokół ogniska wyznaczono 3 i 10 km obszary zapowietrzony i zagrożony. W promieniu 1 km od niego zabito wszystkie wrażliwe zwierzęta. Było ich niewiele, około 200 świń, kilkadziesiąt sztuk owiec i bydła.
Od 11 do 22 stycznia wprowadzono zakaz przemieszczeń zwierząt, obornika i padłych sztuk z i do gospodarstw w całej Brandenburgii.
W obszarach objętych restrykcjami wykonano trzykrotne badania wirusologiczne i serologiczne, łącznie 7400 próbek. Wszystkie były ujemne.
Przebadano zwierzęta z Brandenburgii lub Berlina przewiezione do innych landów od początku grudnia 2024 r. (łącznie 7800 próbek, wszystkie ujemne).
– Wykonano badania zwierząt we wszystkich gospodarstwach znajdujących się wzdłuż drogi, którą przewożone były zabite sztuki do zakładu utylizacyjnego – mówił podczas konferencji w Zamku Moszna dr Bartłomiej Kulka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Opolu.
Upolowane, znalezione martwe lub przypadkowo zabite dzikie zwierzęta (dziki, sarny, jelenie) w obrębie stref i poza nimi również zostały przebadane (479 próbek, wszystkie ujemne).
Od 15 kwietnia Niemcy są ponownie uważane za wolne od FMD.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)