Pryszczyca. Jak Niemcy poradziły sobie z chorobą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-05-2025,16:00 Aktualizacja: 26-05-2025,15:14
A A A

Pryszczyca w Niemczech trwała od 10 stycznia do 15 kwietnia. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo szybko poradzili sobie z tą chorobą. Jakie wdrożyli postępowanie?

10 stycznia w Niemczech potwierdzono chorobę u 3 wołów domowych w niewielkim gospodarstwie utrzymującym łącznie 14 bawołów zlokalizowanym niedaleko Berlina w pobliżu lotniska Schenefeld.

Próbki do badań pobrano 9 stycznia. Wstępnie podejrzewano chorobę niebieskiego języka. Metodą RT-PCR wykryto obecność materiału genetycznego pryszczycy.

Nie było przemieszczeń zwierząt ani produktów z i do gospodarstwa. Kilka sztuk padło. Pozostałe znajdujące się w nim zwierzęta zostały uśmiercone.

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, Aphtovirus

Pryszczyca. Czy kontrole na południowych granicach Polski zostaną zniesione?

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW analizuje zasadność dalszego utrzymywania kontroli transportów na granicach z Polską w kontekście zawleczenia wirusa pryszczycy. Wirus pryszczycy na Słowacji i Węgrzech jest pod kontrolą. Sytuacja...

– Niemieckie służby pozamykały natychmiast ogrody zoologiczne, a nawet place zabaw, wprowadziła mocne ograniczenia i kontrole – mówił prof. Krzysztof Rypuła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas kwietniowej konferencji w Zamku Moszna w woj. opolskim.

Wokół ogniska wyznaczono 3 i 10 km obszary zapowietrzony i zagrożony. W promieniu 1 km od niego zabito wszystkie wrażliwe zwierzęta. Było ich niewiele, około 200 świń, kilkadziesiąt sztuk owiec i bydła.

Od 11 do 22 stycznia wprowadzono zakaz przemieszczeń zwierząt, obornika i padłych sztuk z i do gospodarstw w całej Brandenburgii.

W obszarach objętych restrykcjami wykonano trzykrotne badania wirusologiczne i serologiczne, łącznie 7400 próbek. Wszystkie były ujemne.

Przebadano zwierzęta z Brandenburgii lub Berlina przewiezione do innych landów od początku grudnia 2024 r. (łącznie 7800 próbek, wszystkie ujemne).

– Wykonano badania zwierząt we wszystkich gospodarstwach znajdujących się wzdłuż drogi, którą przewożone były zabite sztuki do zakładu utylizacyjnego – mówił podczas konferencji w Zamku Moszna dr Bartłomiej Kulka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Opolu.

Upolowane, znalezione martwe lub przypadkowo zabite dzikie zwierzęta (dziki, sarny, jelenie) w obrębie stref i poza nimi również zostały przebadane (479 próbek, wszystkie ujemne).

Od 15 kwietnia Niemcy są ponownie uważane za wolne od FMD.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)





 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA