Owady zapylające wciąż nie są pod właściwą ochroną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksander Zbirański | redakcja@agropolska.pl
15-07-2020,11:15 Aktualizacja: 15-07-2020,11:33
A A A

Przyjęte przez Unię Europejską środki nie zapewniły ochrony populacji dzikich owadów zapylających - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Jeśli chodzi o powstrzymanie spadku ich liczebności, strategia ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r. była w dużej  mierze nieskuteczna. W kluczowych strategiach unijnych, w tym we Wspólnej Polityce Rolnej, nie uwzględniono ponadto szczegółowych wymogów w zakresie ochrony dzikich owadów zapylających.  

Polski Związek Pszczelarski, dopłaty za zapylanie roślin, Robert Kamieniarz, Zbigniew Wach

Pszczelarze piszą do rządu. Liczą na dopłaty za zapylanie roślin

Pszczelarze ponoszą spore nakłady finansowe na utrzymanie pszczół w środowisku i oczekują rekompensat. Polski Związek Pszczelarski wystąpił właśnie z wnioskiem do rządu o dopłaty za zapylanie roślin. Dopłaty są popularne w innych krajach,...

Kontrolerzy ETO ustalili również, że przepisy Wspólnoty dotyczące pestycydów są jedną z głównych przyczyn zanikania tej populacji.

W minionych dziesięcioleciach zmniejszyła się zarówno liczebność, jak i różnorodność gatunków zapylaczy w UE, które przyczyniają się bardzo do zwiększenia ilości i poprawy jakości żywności.

- Owady zapylające odgrywają kluczową rolę w rozmnażaniu roślin i w świadczeniu usług ekosystemowych. Spadek ich liczebności stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, rolnictwa i dostaw żywności dobrej jakości - podkreślił  Samo Jereb, członek Trybunału odpowiedzialny za sprawozdanie.

- Inicjatywy unijne podjęte do tej pory z myślą o ochronie tej populacji nie były, niestety, wystarczająco skuteczne i nie zaowocowały poprawą sytuacji - dodał.

Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej zakłada cztery cele mogące pośrednio przynieść korzyści tym owadom.

Tymczasem w przeglądzie śródokresowym przeprowadzonym przez samą Komisję Europejską stwierdzono, że w przypadku trzech z  tych celów osiągnięto niewystarczające postępy lub nie osiągnięto ich wcale.

Kontrolerzy zauważyli też, że inicjatywa na rzecz owadów zapylających nie doprowadziła do istotnych zmian w kluczowych strategiach m.in. Wspólnej Polityki Rolnej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu