Pszczelarze piszą do rządu. Liczą na dopłaty za zapylanie roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2020,13:10 Aktualizacja: 14-07-2020,13:15
A A A

Pszczelarze ponoszą spore nakłady finansowe na utrzymanie pszczół w środowisku i oczekują rekompensat. Polski Związek Pszczelarski wystąpił właśnie z wnioskiem do rządu o dopłaty za zapylanie roślin.

Dopłaty są popularne w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. - Tam są pszczelarze, którzy żyją tylko z zapylania pszczół. W wielkich sadach migdałowych w Kalifornii mają płacone za to, że przywiozą pszczoły, które zapylają owoce - mówi Robert Kamieniarz, pszczelarz z okolic Leszna w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

zniszczone pasieki, gmina bałtów, pszczelarstwo, Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz

Masakra w pasiekach. Ogromne straty pszczelarzy

5 pasiek zostało zdewastowanych w gminie Bałtów (pow. ostrowiecki, woj. świętokrzyskie). Należały do 4 właścicieli i były oddalone od siebie zaledwie o kilka kilometrów. "W jednej z nich zniszczono ponad 80 rodzin, w dwóch...

Z pracy pszczół korzystają szczególnie rolnicy, m.in. uprawiający rzepak. Według przeprowadzonych badań plantacje oblatywane przez te owady dają plony wyższe nawet o 40 proc. bez użycia środków chemicznych.

Co więcej, wczesną wiosną pszczoły stanowią pośród zapylaczy około 75-80 proc., a latem 50 proc. owadów. Pszczołom szkodzą środki chemiczne, które są wykorzystywane na plantacjach. Pszczelarze na tym tracą finansowo.

- Efekty naszej pracy nie są takie, jakbyśmy oczekiwali. Kiedy dzieje się coś niedobrego, musimy zareagować trochę inaczej i jest to bardzo duży nakład pracy. Wówczas pszczelarz nie może jednak liczyć na pożytki i skupia się na utrzymaniu rodziny pszczelej przy życiu, a nie na tym, co z tego będzie miał. To są już wymierne straty - twierdzi Zbigniew Wach, prezes Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie.

- Ponosimy koszty, ponieważ mimo że zabieramy pszczołom miód, w zamian na każdy ul musimy zimą dać 10-15 kilogramów cukru, żeby pszczela rodzina przeżyła do następnego sezonu - dodaje Jacek Zieliński, pszczelarz okolic Leszna.

Pszczelarze zapewniają, że w przypadku otrzymania dopłat, można będzie zatrzymać rosnące ceny miodu.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021