Neonikotynoidy szkodzą pszczołom. Takich badań jeszcze nie było

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2017,8:50 Aktualizacja: 05-07-2017,9:08
A A A

Najszerzej jak dotąd zakrojone badania wskazują, że pestycydy neonikotynoidowe są szkodliwe zarówno dla dzikich, jak i hodowanych przez człowieka pszczół oraz dla trzmieli – informuje "Science".

Wcześniejsze badania na temat wpływu neonikotynoidów na pszczoły prowadzono w warunkach laboratoryjnych. Nowe badania dotyczyły rzeczywistego środowiska.

krir, zaprawy neonikotynoidowe, uprawa rzepaku, rzepak, ministerstwo rolnictwa

KRIR chce stosowania zapraw neonikotynoidowych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie przywrócenia stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku. Ministerstwo zdecydowało o utrzymaniu zakazu używania tych substancji ze względu na dobro...

Europejskie badania, dotyczące wpływu pestycydów prowadzono w 33 miejscach na obszarze 2000 hektarów - w Wielkiej Brytanii, Niemczech i na Węgrzech. Obsiane rzepakiem pola były spryskiwane dwoma neonikotynoidowymi środkami ochrony roślin: klotianidyną firmy Bayer oraz tiametoksamem firmy Syngenta.

W badaniu uwzględniono też nieopryskiwany obszar kontrolny.

Jak się okazało, ekspozycja na pestycydy neonikotynoidowe zmniejszyła szansę pszczół w ulach na przetrwanie zimy (taki efekt zaobserwowano w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, ale nie w Niemczech). Natomiast u trzmieli i dzikich pszczół zmalała liczba królowych.

Druga praca opublikowana na łamach "Science" dotyczyła upraw kukurydzy w Kanadzie. Narażone na stosowane tam neonikotynoidy pszczoły - robotnice żyły krócej, a w ich rojach częściej dochodziło do utraty królowych.

rzepak, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, ochrona rzepaku, zaprawy

Minister nie zgodził się na stosowanie neonikotynoidów

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku - poinformował resort rolnictwa. O takie zezwolenia zwracało się Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin...

W 2013 roku ze względu na obawy dotyczące wpływu neonikotynoidów na pszczoły, wprowadzono czasowy zakaz ich stosowania w Europie.

Firma Bayer, znaczący producent neonikotynoidów uważa badania (zresztą częściowo przez siebie sfinansowane) za niejednoznaczne powołując się na przykład Niemiec.

Tamtejszym zdrowym, żyjącym w dobrych warunkach (z mniejszym zagrożeniem chorobami i większą liczbą gatunków kwiatów) pszczołom neonikotynoidy nie wydają się szkodzić.

Rolnicy, którzy nie mogą obecnie swobodnie korzystać z neonikotynoidowych środków ochrony roślin twierdzą, że ponoszą znaczne straty z powodu żerowania szkodników.

Niektórzy stosują zaś pestycydy starszej generacji (na przykład pyretroidy), również szkodzące środowisku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu