Minister nie zgodził się na stosowanie neonikotynoidów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2017,11:35 Aktualizacja: 20-05-2017,15:51
A A A

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku - poinformował resort rolnictwa.

O takie zezwolenia zwracało się Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Resort zauważa, że zaprawy z grupy neonikotynoidów (imidaklopryd, tiametoksam i klotianidyna) wskazane we wnioskach zostały wycofane w 2013 r. przez rozporządzenie KE.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, rzepak, neonikotynoidy, greenpeace

KZPRiRB: rolnicy, politycy i pszczoły są zakładnikami Greenpeace

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych czeka już ponad 84 dni na decyzję ministra rolnictwa w sprawie dopuszczenia na 120 dni zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego w Polsce. Pozytywną...
Ograniczenia te związane są z konkluzjami zawartymi w raportach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczącymi potencjalnego negatywnego wpływu tych substancji na pszczoły i inne owady zapylające.

Jak poinformował resort, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB), podobnie jak w latach 2015-2016 złożyło wnioski o wydanie zezwoleń na zaprawianie nasion rzepaku ozimego niedopuszczonymi do obrotu i stosowania środkami ochrony roślin zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów.

Kilka dni temu KZPRiRB przysłało do PAP komunikat, w którym żąda od ministerstwa rolnictwa szybkiego podjęcia decyzji w sprawie stosowania zapraw z grupy neonikotynoidów.

Organizacja producentów rzepaku informuje w nim, że "najnowszy raport na temat wpływu tych substancji na pszczoły, opublikowany 4 maja br. przez holenderski Uniwersytet w Wageningen konkluduje, że to pasożyty, choroby i praktyki pszczelarskie głównie doprowadziły do zwiększenia się strat rodzin pszczelich, a nie neonikotynoidy".

owady, pszczoły, rzepak, zboża, buraki cukrowe, neonikotynoidy, stosowanie neonikotynoidów

Trwa batalia o neonikotynoidy

Uprawiający rzepak rolnicy wciąż upominają się o przywrócenie możliwości stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy. Wkrótce podobny problem może dotknąć producentów buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż...
Prezes KZPRiRB Juliusz Młodecki podkreślił, że "wycofanie zapraw w Polsce spowodowało konieczność stosowania wielokrotnych zabiegów chemicznych w formie oprysków, co zdecydowanie bardziej niż zaprawy zwiększa zagrożenie dla pszczół. Alternatywy dla zapraw okazały się mniej skutecznie i mniej przyjazne dla środowiska, a także zwiększyły ryzyko wymarznięć plantacji".

Równocześnie na poziomie UE zainicjowana została ocena wszelkich dostępnych danych naukowych i wyników badań, mająca zweryfikować zgłoszone wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania neonikotynoidów w ochronie roślin.

Zakończenie prac przez EFSA w zakresie bezpieczeństwa stosowania tych substancji, w tym także w uprawie rzepaku, planowane jest na koniec bieżącego roku. Pomimo trwającej oceny, KE w ostatnim czasie zaproponowała dalsze ograniczenia w stosowaniu neonikotynoidów.

Także w Polsce odbywają się na ten temat dyskusje, a do ministerstwa napływają rozbieżne stanowiska i opinie. W tej sytuacji resort poszukuje skutecznych rozwiązań w ochronie roślin przy zapewnieniu bezpieczeństwa dla środowiska, jako alternatywy dla środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy.

pszczoły, pszczelarstwo, neonikotynoidy, pestycydy, greenpeace

Neonikotynoidy groźne nie tylko dla pszczół. Naukowcy mają nowe dowody

Pestycydy z grupy neonikotynoidów są poważnym zagrożeniem dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków zwierząt - wynika z raportu opublikowanego przez polski Greenpeace dzięki akcji "Adoptuj pszczołę". Raport...
Efektem tych prac jest wydanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu zaprawy nasiennej zawierającej w składzie nową substancję czynną cyjanotraniliprol z grupy antranilowych diamidów, umożliwiającej ochronę rzepaku ozimego przed szkodnikami.

Polska jest pierwszym krajem w UE, który wydał stałe zezwolenie dla tej zaprawy. Dodatkowo niebawem rozszerzony zostanie zakres stosowania systemicznego nalistnego środka ochrony roślin o zwalczanie śmietki kapuścianej - poinformował resort.

Dlatego minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na zastosowanie zapraw zawierających neonikotynoidy wskazane przez KZPRiRB, mimo pozytywnych opinii ministra zdrowia w zakresie bezpieczeństwa wnioskowanych środków ochrony roślin dla zdrowia człowieka i Komisji ds. Środków Ochrony Roślin w sprawie wydania przedmiotowych zezwoleń oraz przy braku opinii ministra środowiska.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że pomimo wydania w kilku krajach UE zezwoleń dla zapraw neonikotynoidowych dotyczących sytuacji nadzwyczajnych w ochronie roślin, państwa takie jak Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Czechy, Słowacja, Holandia, Belgia, gdzie powszechnie uprawia się rzepak, zezwoleń dla takich zapraw nie udzielają - zaznacza resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement