Finowie zwyciężyli w konkursie Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2015,10:40 Aktualizacja: 06-11-2015,11:56
A A A

Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä w Finlandii zostali zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu dla rolników stosujących praktyki przyjazne Bałtykowi.

Organizatorem konkursu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej rolników jest organizacja ekologiczna WWF. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku gala finałowa połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom i laureatom odbyła się w Warszawie.

Nie uciekniemy od farm wiatrowych na Bałtyku

Kilkuset przedsiębiorców działających w sektorze energetyki wiatrowej gościło w połowie kwietnia w podwarszawskim Serocku. Okazją ku temu była jubileuszowa X Konferencja i Targi Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. To od lat...
Nagroda dla Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego została utworzona sześć lat temu przez bałtyckie fundacje WWF oraz organizacje rolnicze by pokazać zaangażowanie i znaczenie rolników w redukcję spływu biogenów do Bałtyku.

Celem konkursu jest zebranie i pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Organizatorzy zwracają uwagę, że konkurs jest doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność z poszanowaniem dla środowiska i naszego morza.

Wyróżniane są gospodarstwa, które  zmniejszają ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych do środowiska - szczególnie związków azotu i fosforu, które są głównymi winowajcami zjawiska eutrofizacji.

340 ha przyjaznych naturze

Laureaci, zajmujący się rolnictwem ekologicznym w ponad 340-hektarowym gospodarstwie, zostali wyróżnieni za stosowane przez nich precyzyjne i innowacyjne techniki, które stworzyły optymalną strukturę gleby i wysoki poziom zatrzymywania przez nią biogenów.
 

Jak szybko wdrażać w rolnictwie najnowsze osiągnięcia nauki?

Temu zagadnieniu było poświęcone seminarium, jakie odbyło się 26 marca na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie.     W zakresie innowacji Polska daleko odstaje od większości krajów Unii Europejskiej. Mieczysław Paradowski,...
- Zwycięstwo krajowej edycji konkursu w Finlandii było dla nas zaszczytem, zwycięstwo na poziomie regionalnym jest po prostu niewiarygodne - mówi Markus Eerola. - Daje nam to motywację, aby kontynuować naszą pracę, promować dobre praktyki rolnicze i współpracować z różnymi partnerami. Współpraca i pozytywne nastawienie są kluczowe w osiągnięciu bardziej zrównoważonego rolnictwa - dodaje Fin.

Wszystko z umiarem
 
Do praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu należą między innymi stosowanie odpowiednio dobranej ilości nawozów naturalnych - obornik i kompost - płytka orka, strefy buforowe, oczka wodne, uprawa bezpłużna i inne.
 
Do tegorocznych laureatów krajowej edycji konkursu w Polsce należą: I miejsce - pani Elżbieta Reitzig z województwa wielkopolskiego, II miejsce - państwo Danuta i Jacek Plotta z województwa pomorskiego, III miejsce państwo Krystyna i Robert Wagner z województwa dolnośląskiego. Polskim zwycięzcą konkursu na poziomie międzynarodowym jest pan Marian Rak, który otrzymał nagrodę główną w 2012 roku.

- Rolnicy są często obwiniani za współczesne problemy Morza Bałtyckiego - mówi Anna Sosnowska z WWF Polska - Dzięki temu konkursowi możemy pokazać ich zaangażowanie i wypromować przyjazne Bałtykowi praktyki stosowane w rolnictwie. Współpraca z rolnikami jest nieodzowna by zmienić przyszłość Morza Bałtyckiego - zauważa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu