Bruksela pozywa do sądu Węgry w sprawie ustawy o sprzedaży ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2016,10:55 Aktualizacja: 17-06-2016,11:40
A A A

Komisja Europejska pozwała Węgry do sądu unijnego w związku z ich kontrowersyjnym ustawodawstwem dotyczącym obrotu gruntami rolnymi, ograniczającym prawa cudzoziemców. Wedlug Brukseli stoi to w sprzeczności ze "swobodą przepływu kapitałów" w UE.

"Komisja Europejska postanowiła przekazać do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Węgrom o naruszenie przepisów UE dotyczących praw inwestorów transgranicznych na terenach rolnych" - głosi komunikat KE.

Ustawa o obrocie ziemią jest jednym z punktów spornych między KE a prawicowym rządem Węgier premiera Viktora Orbana. Komisja, która stoi na straży traktatów i strzeże stosowania prawa unijnego, wielokrotnie domagała się wyjaśnień od władz w Budapeszcie w sprawie ustawy z grudnia 2013 roku, która - jak twierdzi - dyskryminuje inwestorów z innych państw unijnych.

Inwestorzy ci, mający wcześniej 20-letnie umowy użytkowania wieczystego, zostali zmuszeni do zakończenia kontraktów po czteromiesięcznym okresie przejściowym, co naraziło ich na ogromne straty - pisze AFP.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement