Żywność taniała trzeci miesiąc z rzędu. Ale wciąż jest bardzo droga

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2022,10:00 Aktualizacja: 08-07-2022,13:40
A A A

Światowe ceny żywności spadły w czerwcu już trzeci miesiąc z rzędu, choć są nadal blisko rekordowo wysokiego poziomu z marca tego roku - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO.

Indeks cen żywności FAO, który monitoruje większość towarów spożywczych sprzedawanych na świecie, wynosił w minionym miesiącu średnio 154,2 pkt. w porównaniu do 157,9 pkt. w maju.

Zerowa stawka VAT na żywność, tarcza antyinflacyjne, Henryk Kowalczyk

Zerowa stawka VAT na żywność ma dłużej obowiązywać

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obowiązują do 31 lipca, stosowana jest m.in. zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Dobiegają końca prace nad wydłużeniem ich działania do...

Pomimo spadku, wskaźnik czerwcowy był nadal o 23,1 proc. wyższy niż rok temu i wzrósł pod wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obaw o niesprzyjające warunki pogodowe, silny globalny popyt oraz wysokie koszty produkcji i transportu.

- Czynniki, które w pierwszej kolejności doprowadziły do wysokich cen na świecie pozostają w grze. Do spadku indeksu w czerwcu przyczyniły się niższe ceny olejów roślinnych, zbóż i cukru. Wzrosły natomiast indeksy cen nabiału i mięsa - skomentował Maximo Torero Cullen, główny ekonomista FAO.

W oddzielnych szacunkach podaży i popytu na zboża FAO podniosła prognozę globalnej produkcji w 2022 r. z 2,784 mld ton do 2,792 mld ton. To wciąż 0,6 proc. mniej od ubiegłorocznych zbiorów. Indeks cen zbóż FAO spadł o 4,1 proc. od maja, ale nadal był wyższy o 27,6 proc. rok do roku.

FAO przekazało, że czerwcowy spadek cen był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw w niektórych krajach oraz wyższymi perspektywami produkcji w Rosji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt