Jabłka i ziemniaki droższe niż przed rokiem. Ożywienie w handlu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2019,13:00 Aktualizacja: 21-09-2019,14:05
A A A

W trzecim tygodniu września na rynku hurtowym w Broniszach można było zaobserwować wzmożony popyt na warzywa i owoce. Podaż jest spora, ale ceny, zwłaszcza ziemniaków i jabłek wyższe niż przed rokiem.

- W mijającym tygodniu obserwowaliśmy wzmożony popyt, po kilku tygodniach zastoju w handlu. Dużych zakupów dokonywali hurtownicy z Polski, a także sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni, restauratorzy z Warszawy i okolic - poinformował  - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku.

eksport jabłek na tajwan, sadownictwo, giorin, tajwan, jabłka

Tajwan otwiera rynek dla polskich jabłek

Tajwan jest kolejnym krajem poza unijnym, do którego, na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych, będą wkrótce eksportowane polskie jabłka - poinformowało ministerstwo rolnictwa. 9-12 września z inicjatywy...

W tym roku znacznie wzrosły ceny ziemniaków i jabłek w stosunku do notowań z tego samego okresu ubiegłego roku. Jabłka są droższe z powodu niskiej podaży wywołanej stratami przymrozkami.

Wysoka cena ziemniaków również jest spowodowana niską podażą, na którą nałożyły się dwa czynniki tzn. tegoroczna susza i ogólny spadek areałów upraw ziemniaków. Rolnicy indywidualni ograniczali od kilku lat produkcję zrażeni bardzo niskimi cenami, jakie uzyskiwali w ostatnich dwóch latach.

Natomiast znacznie spadły ceny pietruszki. Zdaniem eksperta, można to wytłumaczyć wzrostem podaży. Rolnicy zachęceni bardzo wysokimi stawkami w ubiegłym sezonie znacząco zwiększyli areał uprawy i ponieśli wysokie koszty nawadniania i uprawy gleby dla tego "chimerycznego" warzywa. Obecnie pietruszka kosztuje w hurcie 2-2,5 zł/kg, podczas, gdy w ubiegłym roku 4,5 zł/kg, a ceny detaliczne w zimie dochodziły nawet do 20 zł/kg.

Duża podaż ziemniaków z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg za belgijskie, 1,85 zł/kg za angielskie i do 2,66 zł/kg za francuskie. Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się te angielskie za względu na biały smaczny miąższ. Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg.

,zywność, spożycie żywności, mięso, cukier, warzywa i owoce, produkty mleczarskie

Spożywamy więcej cukru i mięsa, a mniej owoców i warzyw

W Polsce wzrosło spożycie cukru i mięsa, a spadło owoców i warzyw - wynika z analizy ekspertów ING Banku Śląskiego. To efekt częstego stołowania się na mieście i jedzenia większej ilości żywności wysokoprzetworzonej. Jak wynika z...

Sporo jest na rynku ofert warzyw z importu. Pojawił się pierwszy w tegorocznym jesiennym sezonie import bakłażanów z Holandii w cenie 5-5,5 zł/kg.

W końcu tygodnia podrożały kalafiory do 4,66 zł/szt. i kapusta biała do 4,5 zł/szt. Jest ich dużo i są tanie warzywa spod osłon: cukinie po 2 zł/kg, papryka czerwona 3-4 zł/kg, fasolka szparagowa 3-4 zł/kg.

Według eksperta, mogą to być ostatnie dni tak niskich cen z powodu chłodnych nocy, które skutecznie opóźniają dojrzewania a przez to podaż.

Utrzymały się ceny cebuli krajowej 1,2-1,33 zł/kg, jest też duża oferta cebuli z Holandii i Austrii w zbliżonej cenie 1,15-1,33 zł/kg. Spadają ceny marchwi - nawet do 0,7 zł/kg, jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić 1 zł/kg.

Rośnie podaż jabłek odmian zimowych, a ich stawki powoli obniżają się. Przeciętnie jabłka kosztują 1,66-2 zł/kg. Natomiast drożeją odmiany letnie: Celesta, Paula Red i Delikates do 3-3,33 zł/kg.

Nieznacznie podrożały śliwki i kosztują od 1,75 do 3,5 zł/kg. Ustabilizowała się podaż malin i kosztują 12-18 zł/kg. Będą oferowane do pierwszych przymrozków. Powoli spada podaż borówek amerykańskich, które są coraz drobniejsze. Za grubsze sorty trzeba już zapłacić 20-28 zł/kg.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej