Tajwan otwiera rynek dla polskich jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2019,7:30 Aktualizacja: 21-09-2019,9:17
A A A

Tajwan jest kolejnym krajem poza unijnym, do którego, na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych, będą wkrótce eksportowane polskie jabłka - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

9-12 września z inicjatywy Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) został przeprowadzony audyt przez Biuro ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ) Tajwanu.

Związek Sadowników RP , sadownictwo, postulaty sadowników, skup owoców, eksport owoców

Sadownicy przedstawiają postulaty ministrowi. Czego się domagają?

Związek Sadowników RP przekonuje, że umowa kontraktacyjna powinna łączyć producenta z przetwórcą, a nie producenta i punkt skupu, gdyż punkt skupu jest jedynie dysponentem towaru na kilka godzin. To pierwszy z postulatów, jaki...

Kontrolowane były sady oraz miejsca pakowania i przechowywania jabłek, podmioty, które zgłosiły chęć eksportu jabłek na tajwański rynek i zarejestrowały się w PIORiN przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego na potrzeby wywozu na ten rynek.

"Kontrola miała na celu sprawdzenie realizacji wymagań fitosanitarnych Tajwanu przed uruchomieniem eksportu owoców z Polski ze zbioru 2019 r." - poinformował resort.

Producenci, którzy są zainteresowani eksportem jabłek na Tajwan w przyszłym sezonie powinni zarejestrować produkcję owoców do 30 kwietnia 2020 r. Można to zrobić w oddziałach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa.

Listy zarejestrowanych podmiotów GIORiN musi przekazać do Tajwanu najpóźniej do 10 czerwca każdego roku.

Warunkiem eksportu jest produkowanie jabłek w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). A także prowadzenie w sadzie kontroli na obecność owocówki jabłkóweczki z wykorzystaniem pułapek feromonowych wraz z zapisami wyników kontroli oraz stosowanych zabiegów zwalczania szkodnika.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu