Eksport jaj i przetworów leci w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
02-12-2016,10:45 Aktualizacja: 02-12-2016,13:10
A A A

W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku unijny wywóz jaj i przetworów jajecznych (bez jaj wylęgowych) do krajów trzecich obniżył się w skali roku o 4 proc. do ok. 184 tys. ton.

Wysyłki jaj spożywczych spadły o 4 proc. do 82 tys. ton, a jaj bez skorupek i żółtek wzrosły o 16 proc. do odpowiednio 11 tys. ton i 17 tys. ton. Wywóz albuminy jaj obniżył się natomiast o 9 proc. do 75 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.  

Spożycie jaj w Polsce spada

Maleje spożycie jaj w Polsce - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.    Jeszcze w pierwszym kwartale 2016 r. bezpośrednie spożycie jaj w gospodarstwach domowych wyniosło 12,6 sztuk na mieszkańca, tj. było o 4...

Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami wzrosło jednak w skali roku o 9 proc. do 171 tys. ton ze względu na spadek importu. Głównymi dostawcami towarów poza Wspólnotę były Holandia, Włochy, Hiszpania, i Francja. Wysyłki z Polski poszły w górę o 43 proc. do 6,2 tys. ton.

Największym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była Japonia, gdzie sprzedawano przede wszystkim suszoną albuminę jaj. Na drugie miejsce wśród odbiorców spadła Szwajcaria, która importowała głównie jaja spożywcze.   

Od stycznia do września unijny import był o 12 proc. niższy niż przed rokiem i wyniósł 12,6 tys. ton (bez jaj wylęgowych). W strukturze towarowej dominowały przetwory jajeczne. Największymi dostawcami produktów do Unii były Ukraina, Argentyna i Stany Zjednoczone.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu