Poprawka w ustawie "wiatrakowej". Co się zmieni?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2022,10:35 Aktualizacja: 16-12-2022,8:56
A A A

Inwestor tworzący elektrownię wiatrową będzie udostępniał co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego.

Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

sieć energetyczna, OZE, Ireneusz Zyska, operatorzy sieci dystrybucyjnej

Sieć energetyczna musi rosnąć. Chodzi o odbiór energii z OZE

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw OZE mówi o konieczności rozwoju sieci dystrybucyjnych w kontekście przyrostu nowych mocy z odnawialnych źródeł energii. Podczas konferencji...

Przewiduje nałożenie na inwestora, planującego inwestycję w postaci budowy elektrowni wiatrowej na terenie danej gminy, obowiązku wydzielenia co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej projektowanego przedsięwzięcia i umożliwienia zainteresowanym mieszkańcom objęcia udziału w wytwarzanej energii - w formule prosumenta wirtualnego.

- Dzięki nowym przepisom, każdy mieszkaniec gminy będzie mógł - na zasadzie dobrowolności - podpisać z inwestorem umowę i stać się tzw. prosumentem wirtualnym na okres 15 lat - wyjaśnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jak dodaje, takie rozwiązanie zwiększy opłacalność i zmniejszy koszty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, które musieliby ponieść mieszkańcy gmin, planujący podobne inwestycje samodzielnie.

Jeśli chodzi o owego prosumenta wirtualnego, instytucja ta zapewnia możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby z instalacji odnawialnego źródła energii (w tym przypadku z wiatru), przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania.

Grodno, Konferencja "Energetyka, Rolnictwo, Środowisko", rozój OZE, bezpieczeństwo energetyczne obszarów wiejskich

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W Grodnie k. Międzyzdrojów odbyła się V Międzynarodowa Konferencja "Energetyka, Rolnictwo, Środowisko" zorganizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że...

Prosument wirtualny korzysta z takiego samego systemu rozliczeń, jak klasyczny prosument energii odnawialnej, czyli tzw. net-billing. Zakłada on odrębne rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z tej sieci, w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej.

Rozliczenia energii przeprowadza się z wykorzystaniem indywidualnych kont, tzw. prosumenckich, które prowadzą sprzedawcy energii.

Resort klimatu i środowiska podkreśla, że istotne znaczenie w całym procesie będzie miała gmina, której zadaniem będzie określenie liczby mieszkańców potencjalnie zainteresowanych przystąpieniem do umowy z inwestorem. Nowe przepisy określają zasady współpracy mieszkańców gminy z inwestorem, a także inwestora z gminą.

- Naszą intencją jest, żeby ustawa była procedowana jak najszybciej. Jesteśmy przekonani do zawartych w niej rozwiązań - stwierdziła minister Moskwa.

Warto dodać, ze w Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa). Przewiduje, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych lądowych elektrowni wiatrowych oraz o odblokowaniu możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie elektrowni, będzie zależała od gmin.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama