Sieć energetyczna musi rosnąć. Chodzi o odbiór energii z OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2022,12:20 Aktualizacja: 30-11-2022,14:36
A A A

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw OZE mówi o konieczności rozwoju sieci dystrybucyjnych w kontekście przyrostu nowych mocy z odnawialnych źródeł energii.

Podczas konferencji pod nazwą "Usługi elastyczności - nowa rola OSD na rynku energii" polityk zwracał uwagę, że operatorzy sieci dystrybucyjnej (OSD) pełnią kluczową rolę w rozwoju OZE.

Grodno, Konferencja "Energetyka, Rolnictwo, Środowisko", rozój OZE, bezpieczeństwo energetyczne obszarów wiejskich

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W Grodnie k. Międzyzdrojów odbyła się V Międzynarodowa Konferencja "Energetyka, Rolnictwo, Środowisko" zorganizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że...

Wymaga on bowiem zwiększenia elastyczności sieci elektroenergetycznych m.in. przez rozwój magazynowania energii, a także zwiększenia możliwości przyłączenia nowych mocy.

- OZE w Polsce rozwijają się dynamicznie. Na koniec września zainstalowana w nich moc wyniosła blisko 21 GW. Dzięki już podjętym decyzjom i kontraktacjom nowych mocy w różnych systemach wsparcia przewidujemy ok. 28 GW OZE w 2025 r., a w perspektywie 2030 r. nawet 50 GW - wyliczał Zyska.

Jednocześnie podkreślał, że równolegle niezbędna jest rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnych, które pozwolą na odbiór energii wyprodukowanej w instalacjach OZE.

- Rząd przeznacza na ten cel dziesiątki miliardów złotych. W latach 2016-2019 inwestycje sieciowe operatorów sieci dystrybucyjnych i Polskich Sieci Elektroenergetycznych wyniosły 30,5 mld zł. Z kolei w latach 2020-2025 największe przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej w Polsce zainwestują w infrastrukturę sieciową prawie 52 mld zł - zapowiedział wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Jak dodał, w perspektywie 2040 r. na rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnych zostanie przeznaczonych blisko 140 mld zł. - Łącznie mówimy o inwestycjach liczonych w sektach miliardów złotych, które zasilą polską gospodarkę i przedsiębiorców - zapewniał Ireneusz Zyska.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama