Nowe zagrożenie dla dyniowatych i pomidora

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2020,8:00 Aktualizacja: 16-11-2020,14:02
A A A
Ukazał się kolejny raport Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, który wskazuje na nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski. 
 
Na liście znalazły się: 
 
- Matsococcus feytaudi Ducasse – szkodnik, który powoduje zniszczenia w uprawie sosny nadmorskiej we Włoszech, 
- Cactodera solani n. sp. (Nematoda: Heteroderidae) - nowy gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze, 
- Calonectria montana – nowy patogen siewek sosny i świerka w Polsce, 
- Watermelon green mottle mosaic virus - nowy wirus roślin dyniowatych, 
 
pomidor, szklarnia

Wymagania pokarmowe pomidora szklarniowego

Obecnie stosowane metody uprawy roślin pod osłonami oparte są na fertygacji, odnosi się to zarówno do podłoży inertnych, jak i organicznych. W celu uzyskania wysokiego plonu o optymalnej jakości należy dostarczyć roślinom potrzebne składniki...
- Wystąpienie Peronospora aquilegiicola Thines, G. Denton et. Y.J. Choi w Niemczech. Jest organizmem grzybopodobnym, który poraża orlika (Aquilegia spp.) oraz orliczka (Semiaquilegia spp.) uprawianych jako rośliny ozdobne, 
- Phytophthora alpina sp. n. - nowy patogen olszy we Włoszech, 
- Pestalotiopsis pini sp. nov. - nowy patogen sosny pinii (Pinus pinea) i sosny nadmorskiej (Pinus pinaster). 
 
Poniżej rozwinę opis nowych zagrożeń dla pomidora oraz roślin dyniowatych. Pełny opis wszystkich zagrożeń znajduje się tutaj. 
 
Cactodera solani n. sp. (Nematoda: Heteroderidae) - nowy gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze. 
 
W Meksyku stwierdzono nowy dla nauki gatunek mątwika, który rozwija się na pomidorze (Solanum lycopersicum) oraz komosie białej (Chenopodium album). Nadano mu nazwę Cactodera solani. Na korzeniach porażonych roślin stwierdzono występowanie białych, wydłużonych samic oraz cytrynkowatych cyst barwy od brązowej do czarnej, długości ok. 0,4 mm. 
 
szklarnia, pomidor, podłoże

Jakie podłoże wybrać w uprawie pomidora?

Ostatnio w uprawie pomidora wykorzystuje się z powodzeniem włókno kokosowe. W związku ze zwiększającą się uprawą pomidora pod osłonami, rośnie także zainteresowanie poprawą produktywności roślin. Odchodzi się od upraw tradycyjnych,...
Nicień został stwierdzony tylko w jednej szklarni w mieście Meksyk. Porażone rośliny pomidora wykazywały chlorozy na liściach i objawy więdnięcia, podczas gdy na komosie białej szkodnik nie wywoływał żadnych objawów porażenia. Brak informacji, czy C. solani wywoływał straty plonu na pomidorze.
 
Rozwój jednego pokolenia nicienia na pomidorach trwał 49 dni, a rocznie rozwijało się kilka jego pokoleń. Gatunek ten został opisany niedawno, stąd brak danych na temat jego rozmieszczenia geograficznego. Zważywszy na objawy wywołane przez nicienia w Meksyku nie można wykluczyć, że w przypadku jego rozprzestrzenienia się do innych krajów, będzie on przyczyniać się do powstawania na pomidorach objawów porażenia, podobnie jak miało to miejsce w szklarni w Meksyku, lecz trudno przewidzieć, czy będzie on miał wpływ na obniżenie plonu. 
 
Watermelon green mottle mosaic virus - nowy wirus roślin dyniowatych. 
 
dynia, najcięższa dynia, gus, główny urząd statystyczny

Ile waży najcięższa dynia w Polsce?

Najcięższa dynia wyhodowana w tym roku w Polsce waży 870 kg - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zbiór dyń dobiega już końca, ale nie ma jeszcze statystyk za ten rok. Podczas ubiegłorocznego sezonu zebrano ok. 71 tys. ton dyń. To...
 
Watermelon green mottle mosaic virus (Tobamovirus, WGMMV) został po raz pierwszy opisany w 2018 r. na Tajwanie, gdzie został on wyizolowany z liści arbuza wykazujących objawy chlorozy, plamistości i marszczenia. 
 
Badania amerykańskie wykazały, że wirus ten wcześniej (lata 2017-2018), został stwierdzony w liściach i owocach roślin dyniowatych w Kalifornii. Do jego żywicieli poza arbuzem zalicza się tykwę (Lagenaria siceraria), beninkazę szorstką (Benincasa hispida), dynię zwyczajną (Cucurbita pepo), ogórka siewnego (Cucumis sativus) i przepęklę ogórkowatą (Momordica charantia). 
 
W USA wirus ten często występuje na jednej roślinie razem z Cucumber green mottle mosaic virus. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu ustalenia, czy może wywoływać on szkody gospodarcze i w jaki sposób się rozprzestrzenienia. Brak tych danych nie pozwala na jednoznaczną ocenę, czy byłby on w stanie zadomowić się w Polsce i wywoływać szkody w uprawach roślin dyniowatych.  
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu