Ile waży najcięższa dynia w Polsce?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2019,9:10 Aktualizacja: 02-11-2019,9:18
A A A

Najcięższa dynia wyhodowana w tym roku w Polsce waży 870 kg - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zbiór dyń dobiega już końca, ale nie ma jeszcze statystyk za ten rok. Podczas ubiegłorocznego sezonu zebrano ok. 71 tys. ton dyń.

To znacznie więcej niż w 2017 r., gdy zebrano tylko 45 tys. ton. Według GUS, w 2016 r. wielkość zbiorów wyniosła 60 tys. ton, rok wcześniej - 47 tys. ton, a w 2014 r. - 48 tys. ton.

- Dobiega końca czas zbioru dyń! (...) Najcięższa dynia w Polsce w 2019 r. waży 870 kg! - napisał GUS na Twitterze.

znakowanie żywności, inspekcja handlowa, impot owoców i warzyw, ziemniaki, Łukasz Sosnowski

To już plaga. Zagraniczne owoce i warzywa sprzedawane są jako polskie

Warzywa i owoce z importu coraz częściej oferowane są jako polskie. Tak sieci handlowe sprzedają ziemniaki z Holandii, kapustę z Kazachstanu, cebulę z Austrii, czy jabłka z Serbii. - To już prawdziwa plaga - mówi w rozmowie z...

Tegorocznej polskiej "dyni-rekordzistce" trochę brakuje do najcięższych okazów. Według księgi rekordów Guinnessa, rekord należy do wyhodowanej w Belgii dyni, która ważyła 1190,5 kg.

Owoc hodowany od dawna w Ameryce Południowej cieszy się u nas coraz większą popularnością. Polska eksportuje i importuje coraz więcej dyń. W 2016 r. za granicę wysłaliśmy ponad 2 tys. ton tych owoców, a ok. 2,7 tys. ton sprowadziliśmy do kraju.

Dynie w Polsce zbiera się od połowy września do listopada. Ważne jednak, by zdążyć przed przymrozkami, gdyż przemrożona dynia szybko się psuje. Do jedzenia najlepsze są te niezbyt duże, o wadze ok. 2-2,5 kg. Jeśli przechowuje się je w suchym i chłodnym pomieszczeniu, mogą leżeć do grudnia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement