Gospodarze nie będą karani za niespełnienie dywersyfikacji upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2018,12:10 Aktualizacja: 09-05-2018,12:23
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu, które umożliwia rolnikom skorzystanie z odstępstwa w roku 2018 w zakresie dywersyfikacji upraw.

Ulewne deszcze i powodzie, jakie wystąpiły w Polsce od sierpnia do października 2017 roku spowodowały, że w wielu gospodarstwach nie był możliwy siew roślin ozimych lub doszło do zniszczenia tych upraw.

Dywersyfikacja upraw, uprawy, straty w zasiewach ozimin, komisja europejska, ministerstwo rolnictwa

Ulgi w dywersyfikacji upraw. Dla kogo?

Rolnicy najbardziej poszkodowani przez trudne ubiegłoroczne warunki pogodowe będą mogli liczyć na ulgi w kwestii dywersyfikacji upraw. Rozporządzenie ministra rolnictwa jest w fazie opiniowania i wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu. Chodzi o...

W związku z tym szef resortu zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem umożliwienie rolnikom skorzystania w 2018 roku z odstępstwa w zakresie dywersyfikacji upraw. Taka decyzja została właśnie wydana przez Brukselę - informuje ARiMR.

Z derogacji będą mogli skorzystać rolnicy na obszarze całego kraju, w których udział gruntów ornych, które nie mogły być przeznaczone pod zasiew ozimin lub na których uprawy ozime zostały utracone w wyniku ulewnych deszczy i powodzi, wynosi co najmniej 30 proc. powierzchni upraw ozimin w gospodarstwie.

W takim przypadku gospodarze posiadający od 10 do 30 ha gruntów ornych w 2018 roku będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia 2 upraw. Natomiast rolnicy posiadający powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązani do posiadania 2 a nie 3.

Dzięki temu rolnicy nie będą karani za niespełnienie dywersyfikacji upraw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu