Ulgi w dywersyfikacji upraw. Dla kogo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2018,8:20 Aktualizacja: 19-04-2018,8:45
A A A

Rolnicy najbardziej poszkodowani przez trudne ubiegłoroczne warunki pogodowe będą mogli liczyć na ulgi w kwestii dywersyfikacji upraw. Rozporządzenie ministra rolnictwa jest w fazie opiniowania i wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu.

Dywersyfikacja upraw, bezpieczeństwo żywnościowe, Sayed Azam-Ali, organizacja Crops for the Future

Dywersyfikacja upraw kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego

Tylko cztery rośliny - pszenica, ryż, kukurydza i soja stanowią 60 proc. produkowanej na świecie żywności. W obliczu katastrofalnych zmian klimatycznych niezbędna jest szersza dywersyfikacja uprawianych roślin - uważa prof. Sayed Azam-Ali z...

Ta zmiana jest konsekwencją skorzystania przez Polskę z zaproponowanej nam i kilku innym krajom przez Komisję Europejską możliwości zastosowania odstępstw od przepisów określających warunki, jakie trzeba spełniać przy płatności z tytułu zazielenienia w roku (składania wniosków) 2018.

Od sierpnia do października ubiegłego roku miały bowiem miejsce ulewne deszcze i podtopienia.

"Trudne warunki pogodowe doprowadziły do znacznego ograniczenia lub braku możliwości siewu roślin ozimych lub utraty obszarów już obsianych na 2018 r. Konsekwencją takiej sytuacji jest to, że rolnicy dotknięci skutkami ulewnych deszczy oraz powodzi, którzy zamierzali spełnić praktykę dywersyfikacji upraw w 2018 r. za pomocą upraw ozimych, nie będą w stanie tego zrobić. Ponadto zastąpienie upraw ozimych innymi uprawami w celu spełnienia odpowiednich wymogów w ramach dywersyfikacji upraw może wiązać się z nieproporcjonalnymi obciążeniami dla powyższych gospodarstw" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Kontrola dywersyfikacji upraw, dywersyfikacja upraw, arimr, kontrola arimr, uprawy, areał upraw, zazielenianie

Kontrola dywersyfikacji upraw do końca lipca. ARiMR potrzebuje więcej czasu

Drugi rok z rzędu kontrole w zakresie dywersyfikacji upraw będą prowadzone nie do połowy, lecz do końca lipca. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponownie potrzebuje więcej czasu na prowadzenie inspekcji.   Zgodnie z...

Ze zmniejszonych wymogów skorzystają jednak tylko najbardziej poszkodowane gospodarstwa, czyli te, gdzie, straty w uprawach ozimych sięgają co najmniej 30 proc. (taka powierzchnia nie została obsiana lub została stracona). Ponadto rzecz dotyczy małych i średnich gospodarstw.

I tak, te posiadające od 10 do 30 ha gruntów będą zwolnione z obowiązku prowadzenia 2 upraw.

Natomiast mające od 30 do 150 ha będą zobowiązane do prowadzenia 2 zamiast 3 upraw.

Według wyliczeń autorów rozporządzenia, zmiany mają dotyczyć 230 tys. rolników (ok. 17 proc. ubiegających się o dopłaty bezpośrednie).
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu