Agrowłóknina na buraki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
07-11-2019,10:15 Aktualizacja: 07-11-2019,10:16
A A A

Zapowiadane ochłodzenie jest sygnałem do okrycia pryzm buraków cukrowych agrowłókniną. Trzeba będzie to także zrobić w przypadku późnych dostaw (po 30 listopada). Jednak w tym roku ze względu na suszę i niższe plony kampania cukrownicza będzie zdecydowanie krótsza, a tym samym mniej surowca będzie do przechowywania i będzie ono krótsze.

Druga dekada listopada to zwykle zalecany termin zbioru buraków przeznaczonych do przechowalnictwa. Przyjmuje się, że prawidłowo uformowana pryzma z burakami powinna zostać okryta agrowłókniną (o gramaturze minimum 110 g na 1 m2), gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 st. C. Jednokrotna warstwa jest w stanie ochronić korzenie przed przemarznięciem w temperaturze do minus 5 st. C.

odmiany buraka cukrowego, odmiany preferowane przez KSC, składanie zamówień na odmiany buraka cukrowego, KSC

Odmiany buraka cukrowego preferowane przez KSC do zasiewów w 2020 roku

Najpóźniej do 25 listopada plantatorzy Krajowej Spółki Cukrowej mogą składać zamówienia na nasiona buraków cukrowych przeznaczonych do siewu w 2020 r.    Zamówienia można składać na formularzach...

Gdy temperatura wzrośnie powyżej 10 st. C konieczne jest odkrycie pryzmy, a jeśli spadnie poniżej minus 5 st. C zastosowanie dodatkowej okrywy podstawy pryzmy ze słomy. Z okrywaniem pryzmy nie wolno się spóźnić i dopuścić do zmarznięcia korzeni. Szkodliwe jest także okrywanie mokrych buraków bezpośrednio po ustaniu opadów.

Cieszy fakt, że na rynku pojawiły się pierwsze firmy usługowe, które mechanicznie okrywają pryzmy. Jest to duże ułatwienie dla gospodarstw uprawiających buraki na dużą skalę.

Agrowłóknina, o ile nie jest uszkodzona, chroni korzenie nie tylko przed przymrozkami do minus 5 st. C, ale również opadami. Jednocześnie nie ma większego kłopotu z odprowadzaniem z pryzmy dwutlenku węgla, pary wodnej oraz ciepła będących produktami oddychania korzeni. Z zewnątrz zaś dociera do nich tlen niezbędny do przeprowadzenia tego procesu.

Pryzma musi być okryta szczelnie i dociążona belkami, zużytymi oponami i itp., tak aby nie doszło do odsłonięcia pryzmy podczas silnych wiatrów. Stan okrycia pryzmy należy na bieżąco kontrolować i usuwać wszelkie szczeliny. Najlepiej jest okrywać pryzmy wzdłuż niż w poprzek.

Aby nie dopuścić do przemarznięcia korzenie pryzmę trzeba odkrywać tuż przed jej odbiorem. Zdjętą agrowłókninę powinno się oczyścić z zanieczyszczeń i złożyć zabezpieczoną przed bezpośrednim wpływem promieniowania słonecznego na palecie w pomieszczeniu. Przy ostrożnym postępowanie dobrej jakości agrowłókninę można wykorzystywać przez kilka sezonów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu