Grzyby panoszą się w łanach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2020,11:45 Aktualizacja: 18-07-2020,12:19
A A A
Obfite opady deszczu występujące w ostatnich tygodniach na terenie całego kraju przyniosły z jednej strony wiele dobrego, ponieważ uzupełniły niedobory wody w glebie, z drugiej jednak, wysoka wilgotność w łanie przyczyniła się do intensywnego rozwoju chorób grzybowych na roślinach okopowych oraz na zbożach. 
 
W najnowszym komunikacie fitosanitarnym doradcy firmy ProCam alarmują o dużym porażeniu upraw przez grzyby chorobotwórcze. 
 
Jak wskazują, dojrzewające zboża pokryte są wręcz wszystkim możliwymi patogenami z pomarańczowo wojłokową grzybnią fusarium na czele.
 
zaraza ziemniaka. zwalczanie zarazy ziemniaka, jak pokonać zarazę w ziemniakach, Euroblight, ochrona ziemniaka przed zar

Jak pokonać zarazę w ziemniakach?

Zaraza ziemniaka, pomimo doskonałej znajomości objawów i możliwości rozprzestrzeniania się, ciągle jest dużą niewiadomą dla naukowców poszukujących źródeł jej skutecznego zwalczania. Jeszcze w pierwszej połowie lat 90....
W uprawie ziemniaka występuje duże porażenia przez zarazę ziemniaka, a na plantacjach buraka cukrowego i buraka ćwikłowego przez chwościka buraka. 
 
- Zwracamy uwagę na bardzo duże porażenie ziemniaków przez zarodnie zarazy ziemniaka - apelują doradcy ProCam. - Mamy w tej chwili infekcje zarówno zarazy łodygowej, jak i typową zarazę na liściu. Proszę także nie zapominać o ochronie plantacji przed wirusami, czyli intensywnych zabiegach przeciwko mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej – dodają. 
 
Należy także zwrócić uwagę na wczesne porażenie przez chwościka buraka, które doradcy z grupy technicznej firmy ProCam sygnalizują już od początku lipca. 
 
Oprócz tego, na zlewnych, nieprzepuszczalnych glebach, intensywne opady deszczu wpłynęły na pojawienie się zgorzeli i zgnilizn, zarówno w uprawie buraka cukrowego, jak i buraczka ćwikłowego. 
 
W przypadku buraka cukrowego zgorzele/zgnilizny są wytworem zarodni Aphanomyces cochlioides oraz Rhizobium, a w buraku ćwikłowym to dzieło bytujących w glebie chlamydospor fusarium oxysporum.
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu