Resort rolnictwa odpowiada co dalej z glifosatem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2022,9:20 Aktualizacja: 13-07-2022,9:53
A A A

Na forum europejskim substancja czynna glifosat podlega procesowi ponownej oceny. W ramach konsultacji społecznych padło wiele uwag - wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród przekazanych resortowi postulatów przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych znalazł się m.in. dotyczący wsparcia rolników w kwestii glifosatu.


Marek Mrówczyński, IOR-PIB, glifosat , ochrona roślin, sejmowa komisja rolnictwa

Szef IOR-PIB o glifosacie i potrzebie... zwiększenia chemizacji

W Polsce należałoby, w niektórych uprawach, racjonalnie zwiększyć chemizację, żeby nie było tak, że są grzyby. Część z nich wytwarza mykotoksyny, które są w większości związkami rakotwórczymi - podkreślił prof. Marek...

"Jest nieodzowny, jeżeli chodzi o zwalczanie perzu. Nie ma innego środka, który by go zastąpił. Potrzebne są również środki ochrony roślin i zaprawy do zwalczania mszyc w pszenicy i jęczmieniu ozimym" - wnioskował FBZPR.

W odpowiedzi ministerstwo podkreśliło, że substancja czynna glifosat jest zatwierdzona przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., zgodnie z unijnymi przepisami.

"Aktualnie na forum europejskim substancja podlega procesowi ponownej oceny. W związku z dużą liczbą uwag zgłoszonych do EFSA w trakcie konsultacji społecznych, ocena najprawdopodobniej przedłuży się i termin zatwierdzenia zostanie administracyjnie przedłużony na czas niezbędny do jej zakończenia" - przekazał w piśmie Ireneusz Leśnikowski, zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW.

glifosat, jan białkowski, środki ochrony roślin, Europejska Agencja Chemiczna

Glifosat pod lupą. Będą dodatkowe kontrole

Posłowie zapytali dlaczego ministerstwo nie wprowadziło zakazu stosowania w produkcji rolnej glifosatu i środków chwastobójczych zawierających te substancję oraz kiedy to nastąpi? Resort rolnictwa właśnie odpowiedział. Przede...

W odniesieniu do postulatu zwiększenia dostępności środków ochrony roślin i zapraw do zwalczania mszyc w pszenicy i jęczmieniu ozimym resort zaznaczył, że podejmuje "wszechstronne działania mające na celu zaktywizowanie posiadaczy zezwoleń na wprowadzanie środków do obrotu do składania wniosków, zarówno dla nowych środków, jak i o rozszerzenie istniejących zezwoleń".

Podczas spotkań organizowanych z producentami środków ochrony roślin, ministerstwo informuje ponadto o najbardziej pożądanych wnioskach, tj. w ostatnich latach przede wszystkim dla środków ochrony roślin do zaprawiania nasion oraz dla nowych środków, zawierających dotychczas nierejestrowane w Polsce substancje czynne.

"Dodatkowo, zgłoszony postulat niedostatecznego poziomu ochrony zbóż przed mszycami, został przekazany posiadaczom zezwoleń z prośbą o informację, czy dysponują możliwością rozszerzeń istniejących zezwoleń o to zastosowanie lub też np. przeniesienia do Polski w trybie wzajemnego uznania, zezwolenia udzielonego na te zastosowania przez inne państwa członkowskie" - poinformowało MRiRW.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu