Za znalezienie padłego dzika znowu można dostać nagrodę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2018,20:00 Aktualizacja: 08-03-2018,20:17
A A A

200 zł nagrody mogą otrzymać mieszkańcy za znalezienie padłego dzika na terenach najbardziej zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń w Lubelskiem. Na nową pulę nagród samorząd województwa przeznaczył 350 tys. zł.

"Akcja trwa do 29 czerwca" - poinformował Urząd Marszałkowski w Lublinie na swojej stronie internetowej. Akcja ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, którego dziki są nosicielami, także martwe stanowią zagrożenie. Zaangażowanie mieszkańców w ich znalezienie ma pozwolić na większą skalę przebadać i zutylizować padłe sztuki.

Niemcy, ASF, ceny tuczników, trzoda chlewna

Jak ASF dotrze do Niemiec, ceny tuczników gwałtownie spadną

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pomału przemieszcza się ze wschodu na zachód Europy. Według ekspertów, po jego przedostaniu się do Niemiec, hodowcy z Polski stracą podwójnie.   ASF przekroczył już linię Wisły i...

Nagrodę (200 zł) za znalezienie jednego padłego dzika (ale nie zabitego w wypadku komunikacyjnym) mogą otrzymać osoby, które nie są myśliwymi ani pracownikami Służby Leśnej.

Znalezienie padłego zwierzęcia powinny zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, który poświadczy ten fakt.

To druga edycja wypłat nagród za znalezienie padłych dzików prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, w porozumieniu z samorządami gmin będących w obszarze zagrożonym rozprzestrzenianiem się wirusa.

W pierwszej - prowadzonej od sierpnia do grudnia ub.r. - po 200 zł nagrody wypłacano za każdą znalezioną sztukę dzika, a także 200 zł nagrody otrzymywali myśliwi za zastrzelenie każdej dorosłej samicy dzika o wadze powyżej 30 kg ujętej w rocznym planie łowieckim, z wyłączeniem odstrzału sanitarnego.

asf, afrykański pomór świń, przypadek choroby, dziki

Wirus ASF dziesiątkuje kolejne dziki

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Do tej pory potwierdzono 1415 przypadków ASF i 108 ognisk choroby.   Przypadki choroby...

- Zarząd województwa zdecydował, że w drugiej edycji nagrody będą wypłacane tylko osobom, które znalazły padłego dzika - zaznaczyła Beata Górka, rzeczniczka marszałka woj. lubelskiego.

W pierwszej edycji programu wpłynęło 250 zgłoszeń o znalezionych padłych dzikach, za które samorząd województwa wypłacił znalazcom nagrody w łącznej wysokości 50 tys. zł.

Natomiast od myśliwych wpłynęło 260 zgłoszeń pozyskania samic dzika, wypłacono im nagrody na kwotę 52 tys. zł.

Najwięcej padłych dzików znaleziono wtedy w gminach: Wyryki - 56 szt., Miedzyrzec Podlaski - 50, Wola Uhruska - 25, Włodawa - 21.

Najwięcej loch dzików zastrzelili myśliwi w kołach łowieckich: Knieja w Lubartowie - 50, Chełmskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w Chełmie - 35.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA