Jak ASF dotrze do Niemiec, ceny tuczników gwałtownie spadną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-03-2018,17:55 Aktualizacja: 04-03-2018,17:58
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pomału przemieszcza się ze wschodu na zachód Europy. Według ekspertów, po jego przedostaniu się do Niemiec, hodowcy z Polski stracą podwójnie.
 
ASF przekroczył już linię Wisły i pomału przemieszcza się w kierunku Niemiec. Według ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, w przypadku gdy choroba przedrze się przez naszą zachodnią granicę dopiero wówczas rozpocznie się poważna walka z nią.
 
Niemcy po przedostaniu się wirusa do ich kraju w wyniku sankcji importowych ze strony państw trzecich mogą stracić rynek dla prawie 700 tys. ton wieprzowiny, którą obecnie eksportują w ciągu roku.
 
inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Bioasekuracja zagrożona? Ponad 3000 wniosków o podwyżki

Ponad 3000 pracowników (to większość ) Inspekcji Weterynaryjnej złożyło już do swoich przełożonych wnioski o podwyżki. Przypominają, że ich pensje nie zmieniły się od 2008 roku. Osoby te zgodnie twierdzą, że brak poprawy sytuacji...
Ponadto nadprodukcja żywca wieprzowego w Niemczech spowodowałaby redukcję ceny w krótkim czasie o ponad 30 proc., co odbiłoby się na cenach w całej Unii Europejskiej i oczywiście w Polsce. Z kolei producenci tuczników ograniczyliby import prosiąt z Danii i Holandii, co mogłoby doprowadzić do zapaści na rynku prosiąt.
 
Nadprodukcja tuczników w Niemczech doprowadziłaby również do utraty przez Polskę rynku niemieckiego jako głównego kierunku eksportu. Dodatkowe 70 tys. ton nadwyżki wieprzowiny, które pozostałoby w naszym kraju, z pewnością wpłynęłyby na dalsze spadki cen.
 
Eksperci przewidują, że w wyniku chaosu i paniki dojdzie do masowych bankructw zarówno po stronie producentów żywca jak i przetwórców.
 
Z kolei Hiszpania powiększy swój eksport korzystając z rosnących cen w Azji i taniego surowca w UE. Braki wieprzowiny na hiszpańskim rynku spowodowane zwiększonym eksportem do Azji zostaną zaspokojone tanią wieprzowiną z Niemiec i Polski.
 
W wyniku tego Hiszpania zostanie największym beneficjentem kryzysu wywołanego wykryciem ASF w Niemczech. Dania i Holandia przejdą poważy kryzys związany z produkcją prosiąt, ale otwarte rynki azjatyckie częściowo im to zrekompensują.
 
Według ekspertów w Polsce dojdzie do głębszego niż w innych krajach załamania ceny na drugi okres, a brak perspektyw dla eksportu wieprzowiny na rynek niemiecki pogłębi ten kryzys.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA