Wirus ASF mutuje. Winne nielegalne szczepionki?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-01-2021,9:45 Aktualizacja: 26-01-2021,9:44
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest aktywny w Chinach. Niepokojące jest jednak to, że w styczniu tamtejsze służby weterynaryjne wykryły jego nową mutację.

Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) w styczniu zgłosiło pierwsze od października 2020 r. ognisko ASF. Wybuchło ono na fermie liczącej 1015 świń.

Wirus ASF, który wykryto na tej fermie, różni się jednak od tego, który był zwalczany w ostatnich latach w Chinach.

Wirus ASF, jak podaje Pig Progress na podstawie agencji Reuters, występuje w nowej mutacji. Winne tej sytuacji są najprawdopodobniej nielegalne i niezatwierdzone szczepionki.

  • W Chinach wykryto zmutowany wirus ASF
  • Mutacja wirusa została prawdopodobnie spowodowana nielegalnymi szczepionkami
  • Zmutowany wirus ASF wywołuje łagodniejszą postać choroby
  • Maciory zakażone nowym wirusem ASF cierpią na objawy podobne do wywołanych przez PRRS
  • Świnie zakażone nową mutacją wirusa w Chinach muszą zostać poddane ubojowi

przypadki asf, dziki, odstrzał dzików, asf w woj. zachodniopomorskim, wirus ASF, padłe dziki, odstrzelone dziki

ASF u dzików. Już niemal 200 przypadków w 2021 roku

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce nadal rośnie. Z informacji zamieszczonych przez Główny Inspektorat Weterynarii, obecnie tj. na dzień 25 stycznia 20201 roku, wynosi ona już 179. Przypadki afrykańskiego pomoru świń...

Wirus ASF został osłabiony

Lekarz weterynarii Wayne Johnson, który jest amerykańskim konsultantem weterynaryjnym do spraw trzody chlewnej w Pekinie potwierdził dla portalu Pig Progress, że napotkał jeden z tych wariantów.

- Nowy wirus krążący w Chinach to wirus szczepionkowy z delecją podwójnego genu. Brakuje mu bezpieczeństwa, a jego skuteczność nie jest jasna - mówi Wayne Johnson.

Delecja czyli zmiana w materiale genetycznym osłabia wirusa, ale nie czyni go nieszkodliwym. Wywołuje on łagodniejszą postać choroby.

Szczepionka z podwójną delecją genów u zaszczepionych macior wywołuje wirusowy zespół reprodukcyjny podobny do PRRS. Rodzą one martwe oraz zmumifikowane płody. Ponadto u samic występują poronienia oraz bezpłodność.

U zwierząt, które zostały zaszczepione tą szczepionką, występuje przejściowa gorączka. Ich śmiertelność jest jednak na niskim poziomie.

ASF, afrykański pomór świń na Filipinach, ognisko choroby, trzoda chlewna,

ASF rozprzestrzenia się na nowym obszarze Filipin

Pierwsze ognisko ASF potwierdzono na filipińskiej wyspie Leyte w środkowej części kraju. Oznacza to, że choroba rozprzestrzenia się na nowym obszarze Filipin.   Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 500 świń znajdującym...

To nie jest naturalna mutacja wirusa ASF

- Świnie, które przeżywają okres dojrzewania, wydają się wydalać wirusa szczepionkowego i przenosić go na inne zwierzęta. Nowa postać ASF jest wynikiem przewlekłej choroby naczyń krwionośnych i układu odpornościowego. Przewlekłe zmiany chorobowe ze zwłóknieniami są widoczne mikroskopowo oraz w wielu narządach, szczególnie w węzłach chłonnych i nerkach - mówi Wayne Johnson.

Zdaniem portalu Pig Progress nic nie wskazuje na to, że wirus pojawiający się w Chinach jest naturalną mutacją. To raczej wynik celowego wprowadzenia wirusa szczepionki z delecją podwójnego genu do znacznej części populacji świń.

Szczepionka jest niezatwierdzona, nielegalna i oficjalnie zabroniona, dlatego nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, ile jej użyto i jaka część obecności nowej mutacji wirusa jest spowodowana wtórnym rozprzestrzenianiem tego patogenu przez szczepione świnie.

Pig Progress informuje, że szczepienia prawdopodobnie nadal są wykonywane. ASF jest szeroko rozpowszechniony w wielu regionach Chin, a rolnicy czują się zdesperowani i uważają, że nie mają wyjścia.

Niestety zainfekowane nową mutacją wirusa ASF świnie i tak muszą zostać poddane ubojowi po to, aby nie rozprzestrzeniały one tego patogenu na inne zwierzęta.

  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA