Po szczepieniu świnie zachorowały na PRRS

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-12-2019,9:50 Aktualizacja: 19-12-2019,9:48
A A A
Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie stosowania żywych atenuowanych szczepionek przeciwko zespołowi rozrodczo-oddechowemu świń (PRRS). Ich zastosowanie doprowadziło do wystąpienie objawów klinicznych choroby w stadach wolnych od PRRS w Danii.
 
Komitet ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych dostał informację o powstaniu rekombinacji pomiędzy dwoma żywymi atenuowanymi szczepami szczepionkowymi typu 1 wirusa PRRS. 
 
Ich rekombinacja spowodowała powstanie szczepu odpowiedzialnego za wystąpienie objawów klinicznych choroby w stadach wolnych od PRRS w Danii.
 
bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF, sztab kryzysowy, wirus ASF,

ASF. Rolnicy muszą przestrzegać bioasekuracji

Sztab kryzysowy walczący z zagrożeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF) skierował apel do rolników. Przypomina im, że dużą rolę w zwalczaniu choroby odgrywa wiedza i przestrzeganie zasad bioasekuracji.    W skład sztabu...
Rekombinacja pomiędzy szczepami wirusa PRRS, włączając żywy szczepionkowy szczep wirusa PRRS typu 1, jest zjawiskiem opisanym w literaturze, informuje główny lekarz weterynarii.
 
Dlatego rekombinacje szczepów PRRS mogą pojawić się w dowolnym miejscu i czasie.
 
W związku z tym komitet przedstawił zalecenia dotyczące stosowania żywych szczepionek przeciwko tej chorobie.
 
Według ich wytycznych należy unikać jednoczesnego lub bezpośrednio po sobie następującego podawania różnych żywych atenuowanych szczepionek przeciwko PRRS.
 
Eksperci proponują również wzmocnienie monitoringu wszelkich podejrzanych zdarzeń niepożądanych związanych z wystąpieniem objawów klinicznych choroby oraz ich zgłaszaniem do krajowego organu kompetentnego właściwego w sprawach produktów leczniczych weterynaryjnych lub do podmiotu odpowiedzialnego. 
 
Jednocześnie przypominają, że głównymi objawami PRRS jest obniżona płodność, zwiększony wskaźnik ronień, zmniejszony apetyt, zwiększona śmiertelność prosiąt i zaburzenia oddechowe.
 
Wystąpienie rekombinacji powinno być traktowane jako istotne dane z zakresu monitorowania działań niepożądanych i w związku z tym informacje te powinny być zgłaszane. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA