Wieprzowina pod specjalną kontrolą. Będą badać próbki mięsa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2018,10:05 Aktualizacja: 28-09-2018,10:09
A A A

Czechy wprowadzają obowiązkowe kontrole wieprzowiny z państw dotkniętych ASF - poinformował Państwowy Urząd Weterynaryjny (SVS). Jednym z tych państw jest Polska, będąca czwartym co do wielkości z dostawcą tego mięsa.

Zarządzenie wejdzie w życie we wtorek. Kontroli będzie podlegać wieprzowina oraz produkty z prosiąt i mięso z dzików. Obowiązkiem objęte są wszystkie przedsiębiorstwa spożywcze, które importują produkty z Belgii, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Polski lub Rumunii, a za jego zlekceważenie może zostać nałożona kara w wysokości do ok. 80 tys. euro.

walka z asf, czechy, kontrola wieprzowiny, Miroslaw Toman, wiesław różański

Czesi prześwietlą nasze świnie. Oficjalnie boją się ASF

Wieprzowinę m.in. z Polski mogą wkrótce czekać nowe badania na czeskiej granicy. Nasi południowi sąsiedzi tłumaczą to ASF, a rodzima branża kolejną próbą ukrócenia eksportu. Czeskie ministerstwo rolnictwa rozważa wprowadzenie...

- W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie musimy ochronić krajową hodowlę prosiąt, a także rynek, który zachowuje wysokie standardy konsumenckie, przed możliwym sprowadzeniem zarazy - wyjaśnił Miroslav Toman, minister rolnictwa.

- Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by sprowadzanie potencjalnie niebezpiecznych produktów z krajów o podwyższonym ryzyku było uwarunkowane badaniami na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Walka z zarazą kosztowała nas wiele pieniędzy i podjęliśmy wiele działań w celu jej ograniczenia, dlatego nie chcemy ryzykować ponownego przywleczenia choroby na nasze ziemie - dodał.

Szef SVS Zbyniek Semerad zapowiedział, że jeżeli instytuty weterynaryjne dostaną próbki rano, to wieczorem będą znane wyniki. Jeżeli zostaną dostarczone po południu, to na wyniki trzeba będzie poczekać do następnego dnia. - Cena badania, która według obecnych stawek wynosi około 44 euro, nie powinna w widoczny sposób wpłynąć na koszty importerów - powiedział.

ASF, Dania, walka z wirusem, bioasekuracja

Dania szykuje się do walki z wirusem ASF

Zagrożenie dotarcia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Danii jest duże. W związku z tym duńskie Ministerstwo Środowiska i Żywności oraz Urząd ds. Weterynarii i Żywności opracowały plan, który ma zapobiec wystąpieniu choroby...

Administracja weterynaryjna szacuje, że z państw, w których stwierdzono afrykański pomór świń, importerzy odbierają około 3 tys. transportów wieprzowego mięsa o łącznej wadze około 4 tys. ton. To znaczy, że średnia waga transportu, który będzie musiał być zbadany wynosi 1,3 tony.

W tym roku na obecność afrykańskiego pomoru świń przebadano ponad sto próbek wieprzowiny. Żadna nie była zarażona.

W Czechach afrykański pomór świń pojawił się w czerwcu w okolicy Zlina. W tym rejonie weterynarze potwierdzili chorobę u ponad 200 padłych, zastrzelonych lub złowionych dzikich świń.

Do końca sierpnia w Europie zgłoszono 4800 przypadków dziko żyjących zwierząt oraz pojedyncze przypadki w przydomowych hodowlach. To wzrost o 700 w stosunku do całego ubiegłego roku.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu