Czesi prześwietlą nasze świnie. Oficjalnie boją się ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2018,9:50 Aktualizacja: 26-09-2018,9:56
A A A

Wieprzowinę m.in. z Polski mogą wkrótce czekać nowe badania na czeskiej granicy. Nasi południowi sąsiedzi tłumaczą to ASF, a rodzima branża kolejną próbą ukrócenia eksportu.

Czeskie ministerstwo rolnictwa rozważa wprowadzenie obowiązkowych badań całej sprowadzanej z zagranicy wieprzowiny. Chce się w ten sposób ustrzec afrykańskiego pomoru świń - podaje "Puls Biznesu".  

przypadek ASF, świnie domowe, afrykański pomór świń w Belgii, ubój sanitarny świń

W Belgii ubiją 4 tys. świń aby zapobiec epidemii ASF

Służby weterynaryjne Belgii, jak informuje portal Pig World, chcą zamknąć obszar o powierzchni 240 mil kwadratowych tj około 386 km kwadratowych, na którym występuje wirus ASF. Na tym terenie znajduje się 4150 świń domowych utrzymywanych w...

Problem w związku z tym mogą mieć przede wszystkim eksporterzy z Polski i z Belgii - państw, które są trzecim i czwartym największym importerem wieprzowiny do Czech.

O tym, że nasi sąsiedzi rozważają zaostrzenie warunków wwozu mięsa wieprzowego z krajów, w których potwierdzono przypadki ASF, mówił cytowany przez agencją CTK Miroslaw Toman, minister rolnictwa Republiki Czeskiej.

Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, którego słowa przytacza dziennik, ocenił, że "stwarzanie dodatkowych wymogów dla mięsa oznacza interpretację przepisów ponad prawem Unii Europejskiej i jest to niebezpieczny precedens".

- Czesi są pod tym względem specyficzni, od lat bronią swojego rynku. ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi, a co ciekawe, przecież występuje również w samych Czechach - zauważył.

Na eksporterach te zapowiedzi nie robią jednak podobno większego wrażenia. - Czesi od wielu lat robią wszystko, żeby ochronić swój rynek i utrudnić działania polskim eksporterom, wykorzystując do tego lepsze, bądź gorsze preteksty. Przyzwyczailiśmy się. Jednocześnie nasze firmy wciąż są bardziej efektywne i dlatego z nimi handlujemy - powiedział "PB" jeden z zarządzających spółką mięsną.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA