Dania szykuje się do walki z wirusem ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-09-2018,18:00 Aktualizacja: 27-09-2018,16:23
A A A
Zagrożenie dotarcia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Danii jest duże. W związku z tym duńskie Ministerstwo Środowiska i Żywności oraz Urząd ds. Weterynarii i Żywności opracowały plan, który ma zapobiec wystąpieniu choroby w tym kraju. 
 
ASF nie tylko dziesiątkuje dziki oraz powoduje duże straty w stadach trzody chlewnej, ale przede wszystkim pogarsza ekonomię produkcji, która wynika z restrykcji nakładanych na państwa, gdzie potwierdzono obecność wirusa. 
 
Dania chce zapobiec takiej sytuacji dlatego opracowała plan działań w związku z potencjalnym zagrożeniem przedostania się wirusa ASF na terytorium kraju. Jednym z kluczowych jego elementów, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, jest polityczna zgoda ponad podziałami partyjnymi na zwiększenie wysiłków, aby nie dopuścić do zawleczenia wirusa na terytorium Danii.
 
cena tuczników, żywiec wieprzowy, Niemcy, trzoda chlewna

Niemiecka cena tuczników pozostaje bez zmian

Tuczniki w Niemczech w notowaniach dużej giełdy sprzed dwóch tygodni potaniały o 4 centy. Wczoraj ustalono cenę na poziomie 1,4 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), czyli taką samą jak przed tygodniem.   Cena żywca wieprzowego w...
Tamtejsze władze chcą wprowadzić intensywną kampanię informacyjną dotyczącą bioasekuracji i zabezpieczenia ferm trzody chlewnej przed możliwością wniknięcia wirusa do stad, a także prowadzenia oceny ryzyka pojawienia się ognisk ASF w nowych rejonach oraz kontroli insektów w stadach zakażonych.
 
Inspekcja weterynaryjna ma zwiększyć liczbę kontroli, których głównym celem będzie sprawdzenie przestrzegania zasad utrzymywania świń na ogrodzonych wybiegach oraz dezynfekcji pojazdów przewożących trzodę chlewną. 
 
Wszystkie pojazdy do transportu świń muszą być na granicy myte i dezynfekowane, a przed wjazdem do fermy musi minąć odpowiednio długi czas. Jeżeli transport pochodzi ze strefy czerwonej w UE kwarantanna musi trwać 48 godz., a jeżeli ze strefy czarnej jest to 7 dni.
 
Duńczycy w przyszłym roku chcą również wprowadzić ćwiczenia symulacyjne na wypadek wystąpienia ognisk ASF.
 
Gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną na wybiegach i gospodarstwach przyzagrodowych zostaną także poinformowane o obowiązku posiadania podwójnego ogrodzenia oraz zakazu skarmiania świń odpadami kuchennymi.
 
pogłowie świń w polsce, świnie, trzoda chlewna, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki

Pogłowie świń nie rośnie już tak szybko

Duży spadek cen skupu żywca wieprzowego w pierwszym półroczu br. doprowadził do zmniejszenia dynamiki wzrostu pogłowia świń w Polsce. Według danych GUS, w czerwcu wyniósł 4,2 proc. wobec 7,1 proc. w grudniu 2017 roku. Utrzymanie...
Na parkingach oraz miejscach odpoczynku wzdłuż głównych dróg umieszczono ulotki informacyjne o możliwości przeniesienia wirusa na zwierzęta oraz sposobie postępowania z odpadkami produktów żywnościowych. 
 
Władze planują również przeprowadzenie kampanii informacyjnej skierowanej do personelu lotnisk, podróżnych i kierowców. Będzie ona dotyczyć zasad wwozu żywności na terytorium Danii.
 
Planują także budowę płotu o długości 67 km na granicy pomiędzy Danią a Niemcami, co ma zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa przez dziki. Jak twierdzą władze w Danii od 1807 nie ma dzików. 
 
Przeprowadzona zostanie kampania informacyjna skierowana do myśliwych oraz zostaną zaostrzone kary za niestosowanie się do przepisów regulujących zasady zwalczania wirusa ASF na terytorium Danii.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA