Wieprzowina ekologiczna przyjęła się w Danii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-09-2017,12:00 Aktualizacja: 27-09-2017,16:53
A A A

Wieprzowina ekologiczna jest pożądana na duńskim rynku. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wieprzowe produkty ekologiczne spotkały się tam z zainteresowaniem konsumentów.

Produkty wieprzowe ekologiczne są w Danii odpowiednio znakowane w zależności od zastosowanego w danej chlewni standardu dobrostanu zwierząt. Na etykiecie zamieszczona zostaje odpowiednia liczba serc.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna

ASF to tykająca bomba

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) szerzy się coraz bardziej. Stanowi on ogromne zagrożenie nawet dla ferm, które stosują pełną bioasekurację.    Ognisk ASF w Polsce jest coraz więcej. Ich liczba zbliża się do 100. Najwięcej z...

 

Jedno serce, jak informuje KZP-PTCH oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie ze standardowymi warunkami dobrostanu zwierząt. Takie świnie nie zostały pozbawione ogonków, a lochy są utrzymywane w systemie grupowym na słomie przy zachowaniu odpowiedniej powierzchni przypadającej na jedno zwierzę.

Dwa serca oznaczają występowanie standardowych warunków dobrostanu. Zwierzęta te przebywają jednak w kojcach o większej powierzchni.

Trzy serca oznaczają, że zwierzęta mają zagwarantowany dostęp do wybiegów na zewnątrz budynków inwentarskich.

System znakowania ekologicznych produktów wieprzowych wprowadzono trzy miesiące temu. Według Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności sprawdził się na rynku.

Produkcja wieprzowiny ekologicznej w Danii jest w zdecydowanej mniejszości w stosunku do intensywnej. Pochodzące z niej wyroby, jak informuje KZP-PTCH, cieszą się zainteresowaniem tych konsumentów, którzy charakteryzują się dużą wrażliwością na los zwierząt. Są oni w stanie zapłacić wyższą ceną za te produkty.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA