ASF to tykająca bomba

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-09-2017,14:00 Aktualizacja: 26-09-2017,13:18
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) szerzy się coraz bardziej. Stanowi on ogromne zagrożenie nawet dla ferm, które stosują pełną bioasekurację. 
 
Ognisk ASF w Polsce jest coraz więcej. Ich liczba zbliża się do 100. Najwięcej z nich wystąpiło w woj. podlaskim i lubelskim.
 
Choroba rozprzestrzenia się intensywnie mimo podejmowania szeregu działań mających ochronić trzodę chlewną przed nowymi zachorowaniami. 
 
Marka Siniło, wiceprezesa Podlaskiej Izby Rolniczej w wypowiedzi dla radiowej Jedynki podkreślił, że najbardziej skutecznym sposobem walki z ASF jest całkowita likwidacja stad dzików.
 
ASF, odstrzał sanitarny dzików

ASF - Czy uda się zredukować populację dzików?

MRiRW zapowiedziało redukcję dzików do 0,1 osobnika na km kwadratowy na wschód od Wisły oraz do 0,5 osobnika na km kwadratowy w pozostałej części kraju. Termin wykonania zadania upływa 30 listopada br.   Afrykański pomór...
- Głównym wektorem przenoszącym tę chorobę są dziki. Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej na terenie zagrożonym ASF powinny być one odstrzelone do zera - mówił gość radiowej Jedynki.
 
Zauważył również, że na Podlasiu dominują mniejsze gospodarstwa, w których hodowanych jest kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk świń, ale są też duże fermy po kilka tysięcy zwierząt i dla nich wirus ASF jest najgroźniejszy. 
 
- Duże fermy stosują pełną bioasekurację, ale żyją na bombie, bo wirus w każdej chwili w ten czy inny sposób może zostać wniesiony do chlewni. Jeśli się to stanie musi nastąpić likwidacja hodowli - przypominał Marka Siniło.
 
Resort rolnictwa wprowadził program wsparcia finansowego dla rolników, którzy dobrowolnie decydują się na likwidację swoich stad, skorzystało z niego już kilka tysięcy gospodarstw.
 
- Blisko 2700 gospodarstw w ostatnim czasie skorzystało z programu na dobrowolną likwidację hodowli. Te dane dotyczą całej wschodniej ściany. Z pomocy korzystali mniejsi hodowcy – mówił wiceprezes.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu