Presja wirusa ASF jest mniejsza. Dlaczego?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-11-2022,16:25 Aktualizacja: 06-11-2022,16:29
A A A

Liczba ogniska ASF u świń w Polsce w tym roku do tej pory wynosi zaledwie 14. Zaledwie, ponieważ rok temu na początku listopada było ich aż 119.

- Osobiście uważam, że są dwa powody tego stanu rzeczy. Pierwszy to spadek pogłowia świń domowych. Wiele mniejszych chlewni zamknęło się ze względu na trudności w utrzymaniu zasad bioasekuracji, a brak opłacalności produkcji tylko przypieczętował decyzję o zlikwidowaniu stada - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus i dodaje:

- Wskutek tego na rynku zostały przede wszystkim gospodarstwa, które do problemu podeszły w sposób profesjonalny i ich zabezpieczenia są na ten moment wystarczające, aby powstrzymać wirusa przed wniknięciem do chlewni.

sanitarny odstrzał dzików, walka z ASF w Polsce, Małopolska, Łukasz Kmita, Agnieszka Szewczyk-Kuta

Region walczy z ASF. Do końca roku odstrzelą setki dzików

Do końca roku w Małopolsce odstrzelonych sanitarnie zostanie 919 dzików. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ASF prowadzone są też opryski odstraszające osobniki wzdłuż granicy ze Słowacją oraz województwem podkarpackim....

Drugi czynnik, zdaniem Czarniaka, jest związany z mniejszą obecnością wirusa ASF w środowisku.

- Tajemnicą poliszynela było to, że ASF przyszedł do nas ze Wschodu, głównie z Białorusi. Już na samym początku wystąpienia wirusa w naszym kraju mówiło się o powstaniu płotu na granicy, który miałby ograniczyć migrację zwierząt. Oczywiście pod wpływem organizacji prozwierzęcych taka zapora nie powstała i wirus mógł swobodnie przemieszczać się przez granicę - mówi Bartosz Czarniak

Hodowca podkreśla, że w międzyczasie nastąpił kryzys migracyjny, który zmusił polityków do zdecydowanego działania, w wyniku czego powstał płot na granicy z Białorusią, nie tylko od strony Polski, ale i innych krajów UE, które graniczą z tym państwem.

Zabezpieczenie granic z Białorusią ograniczyło migrację dzikich zwierząt, a przez to niekontrolowanego napływu wirusa ASF wraz dzikami.

- Te czynniki, połączone z odstrzałem sanitarnym, spowodowały mniejszą presję wirusa w środowisku, a co za tym idzie jeden ze spokojniejszych okresów jeśli chodzi o chorobę ASF w Polsce - podsumowuje rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu