Region walczy z ASF. Do końca roku odstrzelą setki dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2022,13:50 Aktualizacja: 17-10-2022,13:56
A A A

Do końca roku w Małopolsce odstrzelonych sanitarnie zostanie 919 dzików. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ASF prowadzone są też opryski odstraszające osobniki wzdłuż granicy ze Słowacją oraz województwem podkarpackim.

Rozporządzenie o redukcji sanitarnej wydał wojewoda Łukasz Kmita na wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Do końca roku powinno zostać sanitarnie odstrzelonych 919 dzików. Jeżeli się to nie uda, to przedłużymy termin - powiedziała  Agnieszka Szewczyk-Kuta, wojewódzka lekarz weterynarii.

badanie tusz odstrzelonych dzików, Polski Związek Łowiecki, MRiRW, badanie mięsa na obecność włośni

PZŁ zgłasza problem w sprawia badania tusz odstrzelonych dzików

Polski Związek Łowiecki zwrócił uwagę na sprzeczność przepisów i komunikatu resortu rolnictwa w sprawie bezpłatnych badań na obecność włośni mięsa przeznaczonego na użytek własny (i nie tylko). Pod koniec sierpnia w serwisie...

Od początku roku w ramach sanitarnej redukcji populacji dzików myśliwi odstrzelili 771 sztuk. Tegoroczna redukcja nie jest znaczna, ponieważ jest dużo mniej przypadków afrykańskiego pomoru świń.

W 2020 r. w województwie odstrzał sanitarny objął prawie 7 tys. zwierząt, w roku 2021 ponad 7 tys. Poprzedni rok był krytyczny jeśli chodzi o liczbę ognisk choroby w Polsce - 124, przy czym niemal połowa w powiecie mieleckim (woj. podkarpackie) sąsiadującym z Małopolską.

W tym roku na terenie województwa odnotowano jeden przypadek ASF - w kwietniu u dzika w powiecie nowosądeckim. W 2021 w Małopolsce choroba pojawiła się po raz pierwszy - wirusa nie miał dzik, ale świnie - dwie w powiecie tarnowskim i cztery w powiedzie dąbrowskim.

Służby weterynaryjne regularnie szukają padniętych dzików. Truchło przez kilka miesięcy lub nawet lat może być źródłem przenoszenia wirusa. Ostatnie intensywne poszukiwania w terenie trwały od 11 do 14 października i nie znaleziono padłych osobników.

Oprócz odstrzału sanitarnego, co kilka tygodni prowadzony jest oprysk odstraszający dziki wzdłuż granicy Małopolski ze Słowacją oraz z Podkarpaciem. Na terenach leśnych przy granicy z woj. podkarpackim powstał wcześniej płot mający zapobiec migracjom zwierząt.

Poza redukcją, wynikającą z rozporządzenia wojewody, niezależnie odstrzał prowadzą myśliwi. Odłowy niezwiązane z ASF, a z ogólnym bezpieczeństwem mieszkańców, kontrolują władze miast i gmin.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA