Pogłowie świń rośnie trzeci rok z rzędu. Ale rekord nie został pobity

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2018,12:25 Aktualizacja: 01-10-2018,12:34
A A A

Pogłowie trzody chlewnej w czerwcu było o 4,3 proc. wyższe niż w analogicznym czasie rok wcześniej. To kolejny wzrost z rzędu od 2016 r., jednak rekord z 2011 roku nie został pobity - wynika z danych GUS.   

Dynamika zmian pogłowia ma nadal regionalny charakter. Najbardziej zmniejszyło się w województwach o największym rozdrobnieniu gospodarstw - małopolskim (10,5 proc. 20 tys. szt.) oraz podkarpackim (12,2 proc., 21 tys. szt.) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej,program bioasekuracji

Gmina wolna od ASF, ale rolnicy muszą wybić świnie

W gminie Wojcieszków na Lubelszczyźnie nie stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. Ale rolnicy dostali decyzje lekarza weterynarii o natychmiastowym uboju świń. Najbliższe ogniska potwierdzono w powiecie radzyńskim i gminie...

W górę za to poszło w województwach mazowieckim (25,7 proc., 290 tys. szt.), warmińsko-mazurskim (17,3 proc., 85 tys. szt.) oraz łódzkim (11,8 proc., 127 tys. szt.).

Pogłowie wzrosło w grupie warchlaków (4,8 proc.) oraz tuczników (10,2 proc.), a obniżyło się prosiąt (4,8 proc.) i loch (1,6 proc.).

Zmiany w strukturze pogłowia loch przebiegały jednak nieco inaczej niż zmiany w pogłowiu ogółem.

Najbardziej liczebność stada podstawowego wzrosła w woj. mazowieckim (12,4 proc., 8 tys. szt.), kujawsko-pomorskim (10,4 proc., 12,4 tys. szt.) oraz łódzkim (7 proc., 4,7 tys. szt.). Największy spadek zanotowano natomiast w Wielkopolsce - 5,9 proc. (16 tys. szt.).

Szczególnie ciekawy jest przypadek tego ostatniego województwa, które odpowiada za 35 proc. pogłowia trzody ogółem, ale tylko za 29 proc. pogłowia stada podstawowego. Wynika to z dużo wyższej wydajności loch w regionie.  

walka z asf, czechy, kontrola wieprzowiny, Miroslaw Toman, handel mięsem

Wieprzowina pod specjalną kontrolą. Będą badać próbki mięsa

Czechy wprowadzają obowiązkowe kontrole wieprzowiny z państw dotkniętych ASF - poinformował Państwowy Urząd Weterynaryjny (SVS). Jednym z tych państw jest Polska, będąca czwartym co do wielkości z dostawcą tego mięsa. Zarządzenie wejdzie w życie we...

Najwyższy udział prosiąt (40 proc.) oraz stada podstawowego (15 proc.) w strukturze stada ogółem był w województwie dolnośląskim, które zdaje się być dobrym miejscem do rozwoju produkcji prosiąt, ze względu na dużą odległość od ognisk ASF.

Co ciekawe, wśród województw w których intensywnie rozwija się ASF, liczba utrzymywanych sztuk trzody spadła tylko w lubelskim (10,1 proc.), zaś wzrosła w mazowieckim (25,7 proc.), podlaskim (8,2 proc.) i warmińsko-mazurskim (17,3 proc.).  

Rosnące pogłowie świń wraz z rosnącym deficytem handlowym w handlu wieprzowiną nie daje perspektyw na wzrost cen. Wieprzowina jest w Polsce tańsza o 13 proc. rok do roku, a w Unii Europejskiej o 12 proc. 
 

  • Informacje związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2023

Hoduj z głową bydło:

-Wspólny cel, czyli zdrowe racice

-Mimo kryzysu dopiął swego

-W budkach mają komfortowo

-Aby krowy wygonie leżały

-Różne sytuacje doju

 

PRENUMERATA