Gmina wolna od ASF, ale rolnicy muszą wybić świnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2018,15:30 Aktualizacja: 28-09-2018,15:35
A A A

W gminie Wojcieszków na Lubelszczyźnie nie stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. Ale rolnicy dostali decyzje lekarza weterynarii o natychmiastowym uboju świń.

Najbliższe ogniska potwierdzono w powiecie radzyńskim i gminie Łuków. - Nasza wieś leży w zachodniej części gminy i nas strefa niebieska nie powinna obejmować - mówi pan Adam, rolnik z Woli Burzeckiej w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

walka z asf w polsce, dorota niedziela, mateusz morawiecki, jan krzysztof ardanowski

Niedziela mówi wprost: rząd ukrywa prawdę o skutkach epidemii ASF

Posłanka PO Dorota Niedziela zarzuciła w czwartek rządowi Mateusza Morawieckiego, że ukrywa prawdziwe dane o skutkach epidemii ASF w Polsce. Według niej liczba zabitych na skutek choroby świń lawinowo rośnie, a resort rolnictwa nie radzi sobie z...

Gospodarz hoduje z żoną 10 świń na własny użytek. - Po kontroli lekarza weterynarii przyszła do nas decyzja o natychmiastowej likwidacji świń i zakazie dalszej hodowli - przyznaje rolnik i dodaje, że będzie się odwoływał.

W związku z oburzeniem gospodarzy wójt gminy Wojcieszków kilka dni temu zorganizował spotkanie, na które przyszło blisko 200 mieszkańców. - W gminie przeważają niewielkie gospodarstwa. Wiele z nich dostało decyzje o natychmiastowym wybiciu. Lekarz powoływał się na ustawę. Ale my znaleźliśmy, że przepisy mówią inaczej - uważa Janusz Wylotek.

Leszek Miodulski, powiatowy lekarz weterynarii w Łukowie tłumaczy natomiast, że gmina Wojcieszków znalazła się w tzw. obszarze zagrożonym w związku z ogniskiem ASF w sąsiednim powiecie radzyńskim.

- Jeżeli lekarze weterynarii stwierdzą, że gospodarstwo nie spełnia wymogów bioasekuracji i nie rokuje nadziei na ich spełnienie, to wydajemy decyzję administracyjną o uboju świń - mówi dziennikowi. Przypomina, że jeżeli rolnik postanowi dostosować gospodarstwo do stawianych wymogów to inspekcja pozwala trzymać świnie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA