Podlascy rolnicy mogą spać spokojnie. Agencja dopłaci do kredytów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2015,11:00 Aktualizacja: 08-07-2015,11:40
A A A

Rolnicy którzy, nie przystąpili do "Programu bioasekuracji", a mają kredyty preferencyjne z dopłatami ARiMR, nie mają się czego obawiać.

W czterech powiatach województwa podlaskiego wprowadzony został "Program bioasekuracji" na lata 2015-2018, który ma doprowadzić do całkowitego wygaśnięcia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

277 rolników nie zdecydowało się jednak na wprowadzenie w gospodarstwach programu i w zamian może otrzymać z ARiMR rekompensaty finansowe. Wśród gospodarzy mogą być tacy, którzy przed 31 grudnia 2014 r. wzięli z banków wieloletnie kredyty preferencyjne, w których spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na prowadzenie hodowli trzody chlewnej.

program bioasekuracji, trzoda chlewna, podlasie

Program bioasekuracji: 11 milionów złotych na odszkodowania

11 mln zł z budżetu państwa trafiło na konta Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na odszkodowania dla tych rolników, którzy rezygnują z hodowli trzody i nie będą wdrażać programu bioasekuracji w związku z wirusem ASF. Ponad 270...

Teraz, skoro nie przystąpili do "Programu bioasekuracji" będą musieli postąpić zgodnie z decyzją powiatowego lekarza weterynarii, czyli zlikwidować stada. A co w takim razie ze spłatą kredytów? Czy banki będą żądały natychmiastowego zwrotu pieniędzy?

ARiMR informuje na swojej stronie internetowej, że sytuacja takich gospodarzy nie zmieniła się bowiem dzięki zmianom w zasadach udzielania kredytów preferencyjnych agencja nadal będzie spłacała za nich część należnych bankom środków. ARiMR może przestać dopłacać do takich kredytów tylko wtedy, gdy skończy się realizacja programu, a rolnik nie wznowi hodowli trzody chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA