Program bioasekuracji: 11 milionów złotych na odszkodowania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2015,8:05 Aktualizacja: 24-06-2015,9:33
A A A

11 mln zł z budżetu państwa trafiło na konta Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na odszkodowania dla tych rolników, którzy rezygnują z hodowli trzody i nie będą wdrażać programu bioasekuracji w związku z wirusem ASF.

Ponad 270 podlaskich rolników zadeklarowało, że nie będą wdrażać obowiązującego od 29 kwietnia programu bioasekuracji, tzn. konkretnych zabezpieczeń w gospodarstwach, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Oznacza to rezygnację z hodowli trzody. Hodowane świnie będą ubite, hodowca dostanie za nie odszkodowanie.

Joanna Pilcicka, rzeczniczka wojewody podlaskiego poinformowała PAP, że rozpoczęło się szacowanie wartości zwierząt, które mają być ubite. Szacowaniem zajmują się powiatowi lekarze weterynarii i będzie to podstawa do wydawania decyzji w sprawie odszkodowań. Rolnicy niezadowoleni z wysokości odszkodowań, od tych decyzji mogą się odwoływać do sądów rejonowych.

bropgram bioasekuracji, afrykański pomór świń, marek sawicki

Likwidacja ASF zależy od przestrzegania programu bioasekuracji

Tylko dyscyplina w realizacji programu bioasekuracji może doprowadzić do likwidacji afrykańskiego pomoru świń na terenie woj. podlaskiego - przekonuje Marek Sawicki, minister rolnictwa. Jak mówił wielu polityków i część mediów...

- Odszkodowanie przysługuje rolnikom za zwierzęta poddane ubojowi albo za zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania - poinformowała Pilcicka.

Zaznaczyła, że odszkodowanie będzie ustalane na podstawie wartości rynkowej zwierzęcia. Odbywa się to według określonych zasad z udziałem rzeczoznawców z list ustalonych przez wójtów i burmistrzów. Przy szacowaniu odszkodowań brane są m.in. pod uwagę masa zwierzęcia, wiek, kondycja, wartość hodowlana i użytkowa. Ważne są też np. dokumenty, jakie mają rolnicy na temat zakupu tych zwierząt.

- W przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi, którego mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi, odszkodowanie pomniejsza się o kwoty uzyskane ze sprzedaży mięsa i ubocznych produktów. Zatem za ubój z nakazu służb weterynaryjnych odszkodowanie będzie wypłacane ze środków skarbu państwa - poinformowała rzeczniczka.

11 mln zł na ten cel przekazało wojewodzie ministerstwo rolnictwa. Kwota jest określona w programie bioasekuracji.

Podlaskie to jedyny region w Polsce, gdzie dotychczas wystąpił wirus ASF. od lutego 2014 r. - gdy odnotowano pierwsze przypadki - potwierdzono go dotychczas u 111 dzików. Były też trzy ogniska tej choroby u świń.

Według wcześniejszych danych inspekcji weterynaryjnej w Białymstoku, od ponad 270 rolników, którzy nie przystępują do programu bioasekuracji, ma być wykupionych ponad 5,8 tys. sztuk świń. Inspekcja weterynaryjna ocenia, że w strefie objętej programem bioasekuracji jest ok. 1,8 tys. gospodarstw, w których rolnicy hodują ok. 35 tys. sztuk trzody.

Program bioasekuracji opracował Główny Lekarz Weterynarii. Ma on na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Program jest realizowany w czterech podlaskich powiatach: sejneńskim (w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny), augustowskim (w gminach Lipsk i Płaska), białostockim (w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo) oraz sokólskim (w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Rolnicy, którzy rezygnują z hodowli i nie będą jej mogli wznowić do końca 2018 r. będą się mogli ubiegać o rekompensaty. Wnioski można składać do 29 lipca do ARiMR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA