Ognisko ASF zlikwidowane. Trwają kontrole sąsiednich gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2016,14:25 Aktualizacja: 27-06-2016,15:06
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Hajnówka w gospodarstwie, w którym znajdowało się ok. 300 świń zostało zlikwidowane. Rozpoczęto kontrole gospodarstw w tzw. strefie zapowietrzonej i zagrożonej - poinformował Krzysztof Jażdżewski, wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej.

O wykryciu ogniska ASF u świń w gospodarstwie pod Hajnówką resort poinformował w piątek. Było to czwarte ognisko tej choroby u świń, pozostałych 95 przypadków stwierdzony u dzików. Wszystkie przypadki miały miejsce w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, na terenie 4 powiatów w województwie podlaskim.

asf, afrykański pomór świń, podlasie, hajnówka

ASF. Zlikwidowano ognisko choroby u świń w gminie Hajnówka

Inspekcja Weterynaryjna przy współpracy innych służb zlikwidowała ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie położonym w gminie Hajnówka, ograniczono też zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby - poinformowało w sobotę...

Służby weterynaryjne przystąpiły do natychmiastowych działań, dzięki czemu była możliwa likwidacja ogniska choroby w ciągu 24 godzin. Świnie zostały zlikwidowane, przeprowadzono wstępną dezynfekcję obiektu.

- Wszelkie procedury związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń zostały wdrożone, w tym kontrola i pobieranie próbek w powiązanych gospodarstwach. Wyniki badań z dotychczas pobranych próbek są ujemne - powiedział w poniedziałek Jażdżewski. Ustanowione zostały dwie strefy: 3 km zapowietrzona i 7 km zagrożona.

- Sytuacja jest pod pełną kontrolą służb weterynaryjnych - zapewnił wiceszef IW. Dodał, że kontynuowane są dalsze czynności w celu wykluczenia możliwości rozprzestrzenienia się choroby do innych gospodarstw m.in. przeprowadzane są kontrole w strefie zapowietrzonej, a także sprawdzane gospodarstwa w strefie zagrożonej.

O wystąpieniu ogniska choroby w gospodarstwie rolnym poinformowana została Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). Zdaniem wiceminister Ewy Lech, szybka likwidacja ogniska i natychmiastowe informacje o zdarzeniu świadczą o tym, że Polska jest wiarygodna, co nie powinno utrudnić dalszych rozmów m.in. na temat regionalizacji, czyli możliwości eksportu polskiej wieprzowiny spoza strefy z restrykcjami.
asf, afrykański pomór świń asf u świń, podlasie

Na Podlasiu wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej

W gospodarstwie pod Hajnówką (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą. To czwarte wykryte w...

Polityk podkreśliła, że pojawienie się ASF w gospodarstwie ok. półtora roku po ostatnim takim zdarzeniu, świadczy o konieczności restrykcyjnego przestrzegania zasad bioasekuracji, czyli odpowiedniego zabezpieczenia ferm przed przedostaniem się infekcji.

Należy także bezwzględnie wypełniać wszelkie zalecenia służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Wirus jest roznoszony głównie przez dziki, które przekazują go na kolejne osobniki, ale również pozostawiają np. w odchodach w lasach czy na polach. Realne jest więc przeniesienie choroby do chlewni przez człowieka, zwierzęta towarzyszące, ptactwo czy gryzonie.

Minimum zabezpieczenia gospodarstwa przez ASF - to maty dezynfekcyjne na wjeździe i wejściu do chlewni. Najlepiej jest ograniczyć wjazd aut i wejścia osób trzecich do budynku. Chlewnie powinny być ogrodzone - to niektóre zasady bioasekuracji, które powinny być przestrzegane na terenach, gdzie występuje ASF.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało w poniedziałek, że producenci trzody chlewnej, których gospodarstwa znajdują się w strefie objętej restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF będą mogli otrzymać pomoc na inwestycje związane z bioasekuracją.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu