Na Podlasiu wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2016,7:00 Aktualizacja: 25-06-2016,9:00
A A A

W gospodarstwie pod Hajnówką (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą.

To czwarte wykryte w Polsce ognisko ASF u świń. Pierwsze wykryto w lutym 2014 r., ostatnie pod koniec stycznia 2015 r.

Inspekcja weterynaryjna odnotowała także dotychczas 95 przypadków ASF u dzików, co dotyczyło ok. 150 zwierząt. Wszystkie przypadki miały miejsce w województwie podlaskim. Wirus nie jest groźny dla ludzi.

asf, 95 przypadek afrykańskiego pomoru świń.

ASF – 95 przypadek u dwóch dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego przypadku wystąpienia ASF u dzików na Podlasiu. Dziewięćdziesiąty piąty przypadek stanowią zwłoki dwóch padłych dzików znalezione w pobliżu miejscowości...
Ognisko ASF pod w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto w czwartek. Hodowanych jest tam blisko 300 sztuk trzody chlewnej. Jak podaje ministerstwo, zostały tam podjęte "bezzwłoczne działania w zakresie likwidacji tego ogniska".

W gospodarstwie już wcześniej obowiązywały obostrzenia sanitarno-weterynaryjne w sprawie przemieszczania świń w związku z ASF.
 
"Na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela rozpoczął działania Zespół Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, któremu przewodniczy podsekretarz stanu Ewa Lech. Zadaniem zespołu jest stałe monitorowanie i koordynowanie działań wszystkich służb i inspekcji zaangażowanych w zwalczanie ASF, na czele z Inspekcją Weterynaryjną" - napisało w komunikacie ministerstwo.
 
Resort poinformował również, że także wojewoda podlaski powołał sztab kryzysowy w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a Inspekcja Weterynaryjna i inne służby "wdrożyły odpowiednie procedury prawne w celu jak najszybszego zwalczenia ogniska choroby".
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu