Łowczy muszą odstrzelić 100 dzików. Wojewoda wydał rozporządzenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2017,18:10 Aktualizacja: 19-12-2017,22:00
A A A

Przeprowadzenie odstrzału sanitarnego 100 sztuk dzików na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego - to obowiązek Polskiego Związku Łowieckiego, wynikający z rozporządzenia wojewody mazowieckiego o zwalczaniu ASF u dzików w województwie mazowieckim.

Odstrzał sanitarny będzie prowadzony do 15 stycznia 2017 r. Ma on zmniejszyć liczebność populacji dzików na terenie gmin: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni).

asf, lekarz weterynarii, inspekcja weterynaryjna, odstrzał dzików

ASF. Brakuje lekarzy weterynarii. I za mało zarabiają

Sejm podczas ostatniego w tym roku posiedzenia jednogłośnie przyjął specustawę dotyczącą dalszego zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W trakcie prac nad nią pojawiły się głosy dotyczące lekarzy weterynarii. Opozycja domagała się zwiększenia...

Rozporządzenie zostało wydane w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa mazowieckiego.

Myśliwy, który odstrzeli dzika musi go niezwłocznie dostarczyć do miejsca wskazanego przez powiatowego lekarza weterynarii w celu pobrania próbki do badania pod kątem ASF. Tusze zwierząt, u których otrzymano ujemny wynik badania mogą być przeznaczone na użytek własny myśliwego lub zutylizowane.

Jak zaznaczono w komunikacie wojewody, choroba ASF nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jednak występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej i w konsekwencji poważne straty w przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym.

Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być usuwane ze środowiska, a także należy dążyć do radykalnego zmniejszenia populacji tych zwierząt na obszarach występowania choroby.

walka z asf w polsce, asf w polsce, specustawa asf, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, sejm

Specustawa ASF jednogłośnie przeszła przez Sejm

Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę, która pozwoli na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wszyscy z 433 obecnych na sali posłów opowiedzieli się za jej przyjęciem...

Każda osoba, która znalazła padłego dzika powinna oznakować takie miejsce i przekazać informację właściwym służbom. Ponadto nie należy dotykać zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, a psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas).

Zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia.

Należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA