Bioasekuracja zagrożona? Ponad 3000 wniosków o podwyżki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KRL-W, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2018,12:55 Aktualizacja: 02-03-2018,13:12
A A A

Ponad 3000 pracowników (to większość ) Inspekcji Weterynaryjnej złożyło już do swoich przełożonych wnioski o podwyżki. Przypominają, że ich pensje nie zmieniły się od 2008 roku.

Osoby te zgodnie twierdzą, że brak poprawy sytuacji kadrowo-finansowej IW stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia kontroli gospodarstw pod kątem wprowadzenia obowiązkowych zasad bioasekuracji w celu zwalczenia ASF.

inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Weterynarze chcą podwyżek i grożą odejściami. Kto będzie walczył z ASF?

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej (IW) zaczęli masowo składać w całym kraju wnioski o podwyżki wynagrodzeń. Jeśli ich nie dostaną, grożą odejściami. - Inspekcja Weterynaryjna cierpi na deficyt kadr. Jest bardzo dużo wakatów. Zdarzają się...

Akcja składania wniosków o podwyżki to oddolna inicjatywa pracowników inspekcji, w której pensje nie zmieniają się od 10 lat nie licząc symbolicznej korekty w całej strefie budżetowej w 2015 r., i często są na poziomie 2,5-3 tys. zł. brutto. To sprawia, że z pracy odchodzi doświadczona i wyspecjalizowana kadra oraz rośnie liczba wakatów.

Sprawa stała się pilna w momencie wprowadzenia obowiązkowych dla wszystkich hodowców trzody chlewnej w kraju nowych zasad bioasekuracji.

- Szacujemy, że Inspekcja Weterynaryjna, w ramach codziennych obowiązków, przeprowadza rocznie ok. 140 tys. kontroli. Tymczasem rozporządzenie o bioasekuracji nakłada na inspektorów obowiązek przeprowadzenia dodatkowo ok. pół miliona. Przy tej liczebności kadr Inspekcja Weterynaryjna zakończy kontrole za 4-5 lat. Czy ASF da tyle czasu polskim producentom i eksporterom wieprzowiny - pyta retorycznie Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

ASF, afrykański pomór świń, walka z ASF, bioasekuracja, prawo

Bioasekuracja nie musi oznaczać likwidacji małych hodowli świń

Wprowadzenie zasad bioasekuracji w gospodarstwie rolnym nie musi być kosztowne - uważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Jego zdaniem małe gospodarstwa powinny jednak dostać w tym zakresie pomoc ze strony państwa. W końcu...

Zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego jeżeli chcemy wygrać walkę z epidemią afrykańskiego pomoru świń, potrzebne jest natychmiastowe wzmocnienie finansowe Inspekcji Weterynaryjnej.

- Rząd planuje przyznanie dodatkowych 50 etatów dla powiatowych inspektoratów weterynarii we wschodnich województwach, gdzie występują ogniska ASF. Ale przy tej liczbie wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej to działanie pozorne. Bez podwyżek etaty zostaną nieobsadzone. Należy dodać, że kontrole gospodarstw pod katem spełnienia wymogów bioasekuracji muszą odbyć się w całym kraju, a nie tylko we wspomnianych województwach - tłumaczy szef KRL-W.    

Z koniecznością podwyżek w IW zgadza się Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, który spotkał się w tym tygodniu z przedstawicielami Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Decyzje o podwyżkach, według polityka może jednak podjąć premier, minister finansów lub podlegli ministrowi spraw wewnętrznych wojewodowie, którzy są dysponentami części budżetu IW.  

- Potrzebujemy szybkich decyzji i działań. Pamiętajmy, że Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje wartość polskiego rynku wieprzowiny na 18 mld zł. Nie stać nas na taką stratę - alarmuje na koniec Łukaszewicz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA