Eksport wieprzowiny rośnie. Mimo ASF i embarga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2017,13:30 Aktualizacja: 11-09-2017,13:53
A A A

W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku Polska sprzedała prawie 196 tys. ton mięsa wieprzowego nieprzetworzonego. To blisko o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Wpływy z eksportu wzrosły o 33 proc. do 400 mln euro.

Z danych resortu finansów (za ministerstwem rolnictwa) wynika, że dynamika wzrostu wywozu była dużo wyższa niż importu, co miało przełożenie na poprawę wyników salda handlu zagranicznego. Nadal jest ono ujemne i w omawianym czasie wyniosło ok. 161 mln euro, wobec 189 mln euro rok wcześniej - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, wieprzowina

Ceny wieprzowiny bez większych zmian

Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu w większości krajów Unii Europejskiej pozostały bez zmian. W bieżącym tygodniu w Niemczech również ukształtowały się one na poziomie sprzed tygodnia i za kilogram wagi bitej ciepłej płacono...

Głównym partnerem Polski w wymianie handlowej wieprzowiną pozostają kraje UE, ale ich udział w wolumenie wysyłek zmniejszył się o ok. 5 pkt. proc. do 70 proc. Do największych odbiorców tego mięsa z krajów pozaunijnych, którzy w ostatnim czasie znacznie zwiększyli u nas zakupy w Polsce zaliczamy Stany Zjednoczone (18 proc. udziału), Hongkong (5 proc.) i Kanadę (4 proc.).  

Na pierwszym miejscu wśród głównych odbiorców polskiej wieprzowiny w ujęciu wartościowym, podobnie jak rok wcześniej, są USA, które zwiększyły wydatki o 76 proc. do 70,7 mln euro (23,3 tys. ton).

Na drugą pozycję przesunęły się Niemcy (43 mln euro - 30 tys. ton). Na trzecim miejscu znalazły się Włochy (40 mln euro - 22 tys. ton), zaś na czwartym Czechy (31 mln euro - 12 tys. ton). Kolejne lokaty zajmują Słowacja, Hongkong, Wielka Brytania, Litwa i Kanada.

Pojawiają się ponadto nowe kierunki eksportu polskiej wieprzowiny - m.in. Chile, Chorwacja, Wietnam i Nowa Zelandia.   

ASF, utylizacja chorych świń, afrykański pomór świń, wirus, wieprzowina, Biała Podlaska, lubelskie

ASF. Rolnicy zakopują martwe świnie

Afrykański pomór świń sieje postrach wśród hodowców trzody chlewnej z okolic Białej Podlaskiej i całego powiatu bialskiego. Tysiące świń już zutylizowano, a nowe ogniska choroby zmuszają do wybijania kolejnych sztuk. Żeby...

Od stycznia do końca maja do Polski sprowadzono natomiast 273 tys. ton mięsa wieprzowego (-2,5 proc. r/r). Wartość importu, w związku ze wzrostem cen, była o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 562 mln euro.

Mięso pochodziło przede wszystkim z Niemiec (27 proc. udziału), Belgii (26 proc.), Danii (18 proc.) oraz Holandii (12 proc.).

Według prognoz IERiGŻ-PIB, eksport mięsa wieprzowego nieprzetworzonego w 2017 r. wyniesie ok. 450 tys. ton wartych ok. 820 mln euro i będzie o 4 proc. wyższy niż w 2016 r. pod warunkiem, że zostanie wyhamowane rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Import może wynieść ok. 650 tys. ton za 1255 mln euro. W rezultacie ujemne saldo handlu zagranicznego tym gatunkiem mięsa wyniesie 435 mln euro, wobec 479 mln euro w 2016 r.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA